Nahu
Początek we wpisie Prolog
z tenpieknyswiat.pl, świątynia w Karnaku |
Jedne istoty przemijają, giną,
inne zajmują ich miejsce i trwają,
Tak się już dzieje od czasów praojców.
że i bogowie, którzy niegdyś żyli,
dziś pogrzebani w swoich piramidach.
Nikt przecie stamtąd tutaj nie powrócił,
by opowiedzieć o tym, czym się stali,
by opowiedzieć nam o swoich dziejach
i żeby serca nasze uspokoić,
zanim – my sami podążymy kiedyś
tam, dokąd oni już dawno odeszli
~fragmenty Pieśni harfiarza w przekładzie Tadeusza Andrzejewskiego, Pieśni rozweselające serce
Bullet journal – co i jak?
W jaki sposób mieć kontrolę nad wszystkim? W sumie to nie wiem, choć mam centrum sterowania wszechświatem z tyłu sali matematycznej. Przynajmniej zdaniem kolegi. Mam też centrum sterowania swoim czasem, ale tym razem to jest moje zdanie. To aż zeszyt w kratkę.
To kolejny wpis o moim planowaniu czasu. Lubię o tym czytać, lubię też się tym dzielić.
Religioznawstwo, etyka, szkółka niedzielna?
Wiele się mówi o tym, czy w szkole powinna być religia. Cudowny konkordat nam ją zapewnia, a my często jesteśmy za rozwiązaniem komunistycznym. Z lekcjami etyki są kłopoty, pojawiają się głosy, by wepchnąć do szkół religioznawstwo. Na lekcji etyki rozmawialiśmy o możliwych rozwiązań – nawet wskazaliśmy naszym zdaniem najlepsze, ale nasza grupa składała się tylko z chodzących na etykę, więc nie jest reprezentatywna. Wbrew pozorom nie uznaliśmy etyki za najfajniejsze, najciekawsze zajęcia, na które najchętniej byśmy chodzili, bo przegrała z jednym rozwiązaniem. Porównajmy różne rozwiązania tak, jak na tamtej lekcji.
Ni
Początek we wpisie Prolog
![]() |
z kirkesisland.wordpress.com, bogini Inanna i lew |
Młoda pani, nie wszczynaj sporu,
Inanno, pomówmy o tym,
Inanno, nie wszczynaj sporu,
Ninegal, naradzimy się wspólnie.
Mój ojciec równie dobry jest jak twój ojciec...
Moja matka równie dobra jest jak twoja matka...
~jeden z sumeryjskich tekstów na temat Inanny i Dumuziego
Czym jest chtoniczność?
Pozwoliłam sobie na radosną twórczość słowotwórczą, by uprościć sobie życie. Pewną cechą religii Słowian jest dualizm. Tylko jaki jest ten dualizm? To nie jest opozycja dobro-zło. Weles jest bogiem, nie dotyczy go coś takiego. To może życie-śmierć? Nie, Jesza i Nyja są obaj bogami życia, tylko jeden zajmuje się też śmiercią. A obaj zajmują się płodnością. Ciemna i jasna strona mocy są zbyt wartościujące jak na mój gust.
Czy wiesz, jak powstają mity?
Teorii na temat powstawania mitów jest wiele. Zadanie pytania na temat sensu życia czy powstania człowieka jest w pewnym momencie konieczne. Dziś ludzie odpowiadają sobie na to religią i nauką. Co zaś mógł zrobić człowiek, który nie znał jeszcze religii i nauki, bo żył przed nimi? Musiał odpowiedzieć na każde pytanie sam, tworząc opowieść. Mit nie może jednak powstawać jak powieść — ta historia ma być prawdziwa. Dlatego twórca sięga po skrzynkę z narzędziami.
Zabawa w Indian
Ośmielę się stwierdzić, że każde dziecko kiedyś biegało po domu z piórami przyczepionymi do papierowej opaski, mając w ręku coś udającego tomahawk. A gdybyś naprawdę była Indianką lub Aborygenką?
Wtedy zamiast słuchać o tym, jak w PRL-u nic nie było słuchałabyś, jak wszyscy dokoła mieli prawa poza wami. A babcia była częścią fauny i flory (ta księga to taki absurd, że będę to męczyć przez cały wpis).
Takalu
Początek we wpisie Prolog
Enmebaraggesi, król,
W tym oto mieście zbudował Dom Enlila;
Agga, syn Enmebaraggesi,
Uczynił Tummal wspaniałym.
Wprowadził Ninlil do Tummal.
Po raz pierwszy Tummal zostało zburzone,
Mesannepadda zbudował Burszuszna Domu Enlila,
Meskiagnanna, syn Mesannepaddy,
Uczynił Tummal wspaniłym,
Wprowadził Ninlil do Tummal.
Po raz drugi Tummal zostało zburzone,
Gilgamesz budował Numunburra domu Enlila,
Urlugal, syn Gilgamesza,
Uczynił Tummal wspaniałym,
Wprowadził Ninlil do Tummal.
Po raz trzeci Tummal zostało zburzone,
Nanne zbudował ,,Wysoki Park" Domu Enlila,
Meskiagnanna, syn Nanne,
Uczynił Tummal wspaniałym,
Wprowadził Ninlil do Tummal.
Po raz czwarty Tummal zostało zburzone,
Urnammu zbudował Ekur,
Szulgi, syn Urnammu,
Uczynił Tummal wspaniałym,
Wprowadził Ninlil do Tummal.
Po raz piąty Tummal zostało zburzone,
Od roku Amarsina
Do [roku kiedy] Ibbisin, król,
Enamgallannę jak en Inanny z Uruk
Wybrał,
Ninlil została sprowadzonoa do Tummal.
Zgodnie ze słowem Luinanny, aŝgab-gal Enlila,
Iszbierra zbudował Ekurraigigalla
Magazyn Enlila
~inskrupcja z Tummal
Pacyfa
Znak pacyfizmu po mojemu - kolorowo, wesoło i z głagolicą. Transkrypcja: pokój. To jest takie jakby rozwinięcie/nawiązanie do rysunków z postu Psychodelicznie.
Arammu
Początek we wpisie Prolog
![]() |
Wyobrażenie Akropolu i Areopagu w klasycznym okresie Aten, z 1846r. Nie odpowiada obecnej wiedzy historycznej. |
Ktoś, kto na ziemię spadł z orszaku Zeusa, potrafi znieść i cięższe ataki Skrzydlatego. Inaczej ci, którzy byli sługami Aresa i zanim kiedyś chodzili.
~Platon, Fajdros.
Coś jest nie w porządku
...bo nie piję alkoholu. No, coś musi być ze mną nie w porządku. Pokazali mi w szkole, że alkohol ścina białka, powiedzieli mi, że składam się z białek, a ja w to uwierzyłam. Jak mogłam?
Moja mama ma przyjaciółkę, a ona ma syna. Dwa lata starszego. Byłam na jego osiemnastce. Dobrze liczysz, miałam szesnaście lat, pierwsza klasa liceum, blog nie istniał. I co? Posadzili mnie obok dziewczyn w jego wieku. Rozlewają alkohol i nawet ktoś próbował mnie poczęstować.
- Wcale nie będziesz dziś pić? - zapytała jedna z tych dziewczyn.
- Nie.
- Dlaczego?
Trochę o bullet journalu
We wpisie Narzędzia do organizacji pisałam, że generalnie kalendarze Quo Vadis mi odpowiadają, ale nie do końca. Postanowiłam stworzyć własny planer/bullet journal biorąc za wzór do tej pory używane kalendarze, ale poprawiając to, co mogłoby być lepsze. Miał mi on służyć do początku przerwy świątecznej w grudniu. Od stycznia mogłabym kupić kalendarz roczny, a nie szkolny, jak do tej pory, lub kontynuować organizowanie się w zeszycie. Raczej zdecyduję się na to drugie.
Nietota
Nietota czyli wroniec widlasty. Roślina używana w ludowych czarach nie była nazywana po imieniu. Tylko tak: to nie ta albo nie to ta. Wroniec był zalecany przez Syreniusza jako silnie działający środek wymiotny, pisał:
…gdzieby go kto, truciznę w sobie maiąc, nie zrzucił, ten jest śmiertelny y żadnym sposobem poratowany być nie może
Pierwsza wzmianka o nim w Herbarzu polskim – XVI wiek. Podlega częściowej ochronie gatunkowej, występuje w Polsce raczej w górach – na wolnych miejscach wśród kosodrzewiny, na halach, na niżu w cienistych lasach, aż po najwyższe szczyty Tatr. Występuje na rozległych obszarach Europy, Ameryki Północnej oraz w Japonii.
Cała roślina jest trująca, zawiera trujące alkaloidy: annotynę, likopodynę. Systematyka: wroniec widlasty, Huperzia selago, rodzaj wroniec, widłakowate, Lycopodiaceae, widłakowce, Lycopodiales, widłaki jednakozarodnikowe, Lycopodiopsida, rośliny naczyniowe. Roślina zarodnikowa.
Pokrojona świątynia w Abu Simbel
Ta prezentacja miała być na angielski w drugiej klasie, ale pan Zbyś nigdy się nią nie zainteresował. Podobno moje prezentacje na angielski o Egipcie są niezłe*, więc wstawiam. Jak widać, tematem tej jest Kazimierz Michałowski. Myślę nad tym, by zrobić coś w rodzaju cyklu o inspirujących postaciach i to mógłby być pierwszy post z tego cyklu. Następne będą lepsze.
Psychodelicznie
Nie wiem, co mi się rzuciło na mózg, że narysowałam coś w takich kolorach. Ale nie wyszło aż tak źle, nawet powiedziałabym, że wręcz przeciwnie.
Ktoś był zachwycony moim psychodelicznym koniem, więc poszłam dalej w ten temat. I wcale nie było tak, że po rozwiązaniu zadań matematycznych po drugiej stronie kartki po prostu mi się nudziło, a nie miałam pomysłu na rysunek.
Zwyczajność
Stare zdjęcie. Lata trzydzieste lub czterdzieste. On i ona. Kobieta w białej, prostej sukience śmieje się do mężczyzny w szarym garniturze i kapeluszu, który ją obejmuje. Jej fryzura jest dziwna. Tło rozmazane, chyba jakiś ogród. Wyobrażam sobie, że jest piękny, letni dzień, są na przyjęciu w ogrodzie lub na spacerze, on opowiedział dobry dowcip, spodziewam się, że ona zaraz spróbuje odpowiedzieć czymś równie zabawnym.
Inne zdjęcie. Mężczyzna czyta gazetę. Jest krótkowidzem, widać po sposobie trzymania gazety. Zresztą, widziałam więcej jego zdjęć, na jednym ma okulary. Ubrany prosto, ale elegancko. Przynajmniej wydaje się to eleganckim ubraniem. Moda się zmieniła. W tle, na białej ścianie wisi wieniec. W dolnej części kadru widzimy fragment stołu z filiżanką i chyba czajnikiem. Przyłapaliśmy go na porannej prasówce.
Kolejne. Mężczyzna bawi się z psem. Suką owczarka niemieckiego. Rzecz dzieje się na jakimś trawniku. W tle drzewa. Ładny park.
Siedzi grupa znajomych i rozmawia o polityce. Zgodnie są przeciwnikami aktualnie rządzącej partii. Narzekają, zarzucają się wadami i błędami tych polityków, wieszczą upadek Polski za rządu tych ludzi. Nagle jeden z nich mówi Jakbym ja ten cały sejm i ich wszystkich rozpie*dolił, bombę podłożył.
Ma-ul-li
Początek we wpisie Prolog
![]() |
XI tabliczka Eposu o Gilgameszu z opisem potopu; zbiory British Museum |
Gilgameszu! Na co ty się porywasz? Życia, co go szukasz, nigdy nie znajdziesz! Kiedy bogowie stwarzali człowieka, śmierć przeznaczyli człowiekowi, życie zachowali we własnym ręku. Ty, Gilgameszu, napełniaj żołądek, dniem i nocą obyś wciąż był wesół, codziennie sprawiaj sobie święto, dnie i noce spędzaj na grach i pląsach! Niech jasne będą twoje szaty, włosy czyste, obmywaj się wodą, patrz, jak dziecię twej ręki się trzyma, kobiecą sprawę czyń z chętną niewiastą: tylko takie są sprawy człowieka!
~Epos o Gilgameszu
Słowiańskie podejście do życia
Gdy wierzysz w jakichś tam bogów, należysz do pewnego kręgu kulturowego, mówisz jakimś tam językiem i masz jakieś tam przekonania, to twój lifestyle jest jakiś tam. A jak w miejsce niewiadomych powstawiasz słowiański, to wiadomo, jaki jest ten twój styl życia. Szukałam innych tekstów na ten temat, polski internet nie ogarnął pytania. Angielski pokazał mi chatę postawioną na pewno przed wiekiem XX. A przecież nie wymarliśmy!
Oto bardzo subiektywna lista tego, co wydaje mi się elementem bycia Słowianką. Rzeczy, które się na nie składają nie są poukładane po kolei według ważności, trafności czy czegoś takiego. Kilka razy zastanawiałam się, czy coś publikować, aż w końcu dochodziłam do wniosku, że to jednak jest słowiańskie. Zatem pasuje do tematyki bloga. Jeśli ktoś się kiedyś zastanawiał, co jakiś wpis robi na słowiańskim blogu - tu jest odpowiedź. Długo zastanawiałam się też nad publikacją tego wpisu, bo pewnie wywoła kontrowersje, ale w końcu się zdecydowałam. Nie spodziewam się, że ktoś się ze mną zgodzi, więc nie będę nikogo przekonywać.
Prolog
Skończyłam wreszcie Enneadę. Dziewięć rozdziałów + prolog i epilog. Taka ni psychologia, ni fantasy, ni obyczajowe. Co do realizmu - też lubię obrazy Courbeta i tylko tyle.
Piękno baha'i
Monoteizm jest nie dla mnie. Jednak niektóre z takich religii fascynują mnie – choćby kult Atona czy zaratusztrianizm. Spowodowane jest to ich wyjątkowością, nagłą rewolucją religijną na gruncie politeizmu czy mitologią. Bahaizm nie jest taki jak te dwie religie. Mimo to bahaizm, z całkiem innych względów, jest piękną, fascynującą religią. Powodem są głęboko humanitarne zasady moralne.
Bahaita przestrzegający zasad swojej religii jest człowiekiem idealnym (no, prawie, bo z jedną zasadą się nie zgadzam).
Bóg jest jeden, religie są jednością, uprzedzenia są złe. Brzmi nieźle?
Letnia muzyka
Gdy latem poznawałam innego rodzaju muzykę przebiegało to zwykle tak: wikipedyczna lista gatunków muzyki, klikam coś ciekawego, podanego w artykule wykonawcę znajduję na YT. Słuchanie nowych wykonawców, nie zawsze zachwycających, przerywałam co jakiś czas, czymś, co znam i lubię od dawna. W końcu doszłam do momentu, gdy przerwę chciałam poświęcić na słuchanie zespołu, który jeszcze niedawno był nowy.
Duchowość a twórczość
Zacznijmy od tego, że w tym wpisie słowo twórczość nie odnosi się tylko do sztuki (malarstwa, pisania, tańca) ale i do tworzenia organizacji, ulepszania techniki, odkryć naukowych, wychowania porządnych ludzi, czy nawet gotowania. Na jednym wykładzie widziałam taką tabelkę porównującą różne dziedziny.
Wartości | Cel | Dziedzina |
---|---|---|
poznawcze | prawda | nauka |
estetyczne | piękno | sztuka |
pragmatyczne | użyteczność | wynalazczość |
etyczne | dobro | religia |
Subskrybuj:
Posty (Atom)