Czym jest chtoniczność?

6 gru 2016
pejzaż górski, góry, chtoniczne i uraniczne bóstwa, natura, religie
Pozwoliłam sobie na radosną twórczość słowotwórczą, by uprościć sobie życie. Pewną cechą religii Słowian jest dualizm. Tylko jaki jest ten dualizm? To nie jest opozycja dobro-zło. Weles jest bogiem, nie dotyczy go coś takiego. To może życie-śmierć? Nie, Jesza i Nyja są obaj bogami życia, tylko jeden zajmuje się też śmiercią. A obaj zajmują się płodnością. Ciemna i jasna strona mocy są zbyt wartościujące jak na mój gust.
I tu potrzebne jest moje nowe pojęcie.

Chtoniczność

Definicja słowotwórcza: chtoniczność to cecha tego, co chtoniczne. Czyli podziemne.
Chtoniczność jest dzika i pierwotna. Barbarzyńska jak wszystko na północ od Grecji. Płodna i kobieca. Chtoniczność to dolny świat, woda, ziemia, las, kobiecość, wspólnota, chaos, wojna, polowanie, hodowla, tkactwo. Cecha jakby ze Starej Europy. Bogowie chtoniczni: Nyja, Rod, Marzanna, Mokosz, Dziewanna.

Uraniczność

Definicja słowotwórcza: uraniczność to cecha tego, co uraniczne.
Uraniczność jest spokojna i cywilizowana. Płodna i męska. Uraniczność to górny świat, powietrze, ogień, niebo, męskość, indywidualizm, ład, pokój, deszcz, księżyc, rolnictwo, kowalstwo, zboże, wiatr. Cecha Indoeuropejczyków. Bogowie uraniczni: Jesza, Swaróg, Swarożyc, Rgieł, Strzybóg
Zauważcie, że choć wśród bóstw chtonicznych są bogowie oprócz bogiń, to uraniczni są tylko bogowie. Moim zdaniem to wskazuje na jakąś pierwotność chtoniczności.
Nie czuję się bliżej związana z którąś z nich. Należę do obu. Do rodzimowierstwa przyciągnęli mnie jednak bogowie uraniczni. Dla odmiany znacznie częściej zwracam się do chtonicznych.
W Podróżach do piekieł był piękny schemat dualizmu.
szamanizm, książki, Wasilewski, strzałki, wykresy, religie, chtoniczność
Strona chtoniczna
W lewo
Żeński
Obcy, inna grupa etniczna
Wyganianie poza obszar własny
Pod słońce / Przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Tył
Przeszłość
Regres
Śmierć
Strona uraniczna
Życie
Rozwój
Przyszłość
Przód
Ze słońcem / Zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Zapraszanie do centrum
Swój, swoja grupa etniczna
Męski
W prawo
Podczas rytuałów związanych z narodzinami są elementy inne niż podczas pogrzebów. Różnice według Wasilewskiego wskazują taką prawidłowość.
Do rodzimowierstwa należałoby chyba nieco poprawić te zależności, ale ogólnie — schemat jest prawidłowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz