9 inspiracji - listopad

24 lis 2016
Zapraszam na podsumowanie listopada.

Blogowe

Trzy artykuły z blogów.
 1. - Precyzowanie stylu - część druga (ostatnia) - a jak już tam zajrzysz, to przeczytaj też część pierwszą. Bardzo lubię wpisy o stylu z Ubieraj się klasycznie. Jeszcze nie przeszłam wszystkich punktów przy swoim precyzowaniu.
 2. - A twoje blogowanie - jaki ma sens?Typewriterka zadaje trudne pytania i jeszcze na nie nie odpowiada, tylko każe myśleć.
 3. - Jak zaoszczędzić czas w tygodniu? - artykuł z Esencji polecony przez Paulę na jej fanpejdżu. U mnie ostatnio trzeba pozmieniać parę rzeczy, bo sezonowe obniżenie nastroju było do uniknięcia (tak myślę), więc inspiruję się tym wpisem.

Słowiańskie

co tam
 1. - Obraz Słowian w źródłach: okrucieństwo i dzikość kontra cnotliwość i gościnność - artykuł udostępniony na fp Słowianie. Wiele jest okrucieństwa w opisach i ciągle podkreślana gościnność. Zauważyłam, że to okrucieństwo jest zawsze skierowane do obcych, zwłaszcza nawracających na chrześcijaństwo, a względem siebie Słowianie zdają się zachowywać porządnie w cytowanych źródłach. Może nawet jakiekolwiek dobre zachowanie wobec chrześcijan było związane z traktowaniem gościa jak swojego? Inne jeszcze jest okrucieństwo powodowane religią tj. składanie ofiar. Zresztą, w tym artykule jest też coś takiego: 
  Autor Historii Biskupów Kościoła Hamburskiego opisywał dobrych pogan - surowych obyczajów, gościnnych, nieskażonych złymi skłonnościami. Dopiero opór wobec chrystianizacji zdecydowanie pogarsza ich naturę
 2. - Językowe wprawki z FB w tle - tekst z bloga Wieśne magie i pożytki poświęcony tekstom guseł od strony językowej. Zacytuję sobie podsumowanie od autora: słowiańskie języki - trudne języki; język starosłowiański nie istnieje; nie czytać głupot o głagolicy; Wielka Lechia atakuje!
 3. - Raróg - boski ptak ognia - ten moment, gdy rosyjskiego się dopiero uczysz, ale najbardziej naturalnym określeniem Raroga jest dla ciebie Жар-птица. Ciekawy tekst. Przypomina mi się fragment, chyba z Dalekiej Tęczy Strugackich, gdzie niebo o zachodzie słońca porównano do pięknego ogona Żar-ptaka. Lepszego porównania się nie da zrobić.

Artystyczne

Jak widać, tym razem dominuje literatura.
 1. - Saltwaterdreamtime - sztuka inspirowana twórczością Aborygenów, kropkowane cudo.
 2. Jak zapisać dialog? - tekst na temat języka na blogu Piszę, bo chcę. Aż sama muszę posprawdzać swoje dialogi. Dopiero dzięki temu wpisowi dotarłam do piątego kręgu wtajemniczenia.
 3. - Brudaska - było warto przeczytać, mimo że po tym, jak sama postanowiłam pilnować języka, coraz bardziej rażą mnie wulgaryzmy. Gdy się samej częściej używa takich słów, to znacznie mniej kojarzą się ze wszelkim plugastwem. Bajka umieszczona na blogu Bajki dla wszystkich i dla nikogo, odczytuję go jaką pewną satyrę na społeczeństwo - szczególnie pewną jego część - i na uprzedzenia.

Na Idąc przez las

Linkowe party

Zasady linkowania:
 • Linki umieszczamy w komentarzu
 • Można umieścić maksymalnie dwa linki - jeden do własnego wpisu lub bloga, jeden do cudzego wpisu lub bloga
 • Można dodawać linki do pojawienia się następnego wpisu z tej serii, a 9 inspiracji pojawia się w każdy ostatni czwartek miesiąca
 • Komentarz, którego treścią będzie jedynie link zostanie usunięty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz