Rzecz o Liberii

24 wrz 2017
pustynia, słońce, niebo
Zmęczyła mnie forma, w jakiej powstawały poprzednie posty o inspirujących postaciach. Z tego powodu chciałam zakończyć cykl. A nadal mogłam opowiadać o ludziach, których podziwiam, a o których pewnie nie słyszeliście. Dlatego zmieniłam mocno formę. 
koniec wojny domowej w Liberii, feminizm, ruch pokojowy, pacyfizm
Zamierzam opowiedzieć dziś o dwóch postaciach, z których pierwszą jest Leymah Gbowee. Liberia jest najstarszą republiką w Afryce, powstała w wyniku umowy z 1821. Zawarli ją autochtoni z Amerykańskim Towarzystwem Kolonizacyjnym. Dzięki niej wyzwoleni niewolnicy wrócili do Afryki, a Liberia stała się państwem zależnym od USA. 26 VII 1847 Amerykanoliberyjczycy (ci ex-niewolnicy, 2,5% społeczeństwa dziś) uchwalili konstytucję i ogłosili niepodległość. Dopiero w 1947 roku za rządów Tubmana rdzenni Liberyjczycy uzyskali prawo do głosowania, ograniczone cenzusem majątkowym. Mimo to do 1980 roku Amerykanoliberyjczycy rządzili w Liberii, wtedy Samuel K. Doe przeprowadził przewrót wojskowy. Jako pierwszy prezydent wywodził się z rdzennej ludności. Urzędujący wcześniej William Tolbert został zamordowany. Nasiliły się konflikty etniczne i w 1989 wybuchła wojna domowa.
Leymah Gbowee zaprowadziła pokój w swoim kraju.   Zrobiła to jednocząc chrześcijanki i muzułmanki w ruchu pokojowym.
Wybrałam Leymah Gbowee właśnie dlatego, że zatrzymała tę wojnę przewodząc liberyjskim kobietom, chrześcijankom i muzułmankom. Wyobraźcie to sobie, tysiące kobiet w bieli żąda rozmów pokojowych. I ich żądania zostają spełnione. 
Ur. 1 II 1972, środkowa Liberia Działaczka praw człowieka i praw kobiet VIII 2003 Pokój kończy wojnę domową w Liberii 2011 pokojowa nagroda Nobla
Tu podstawowe informacje o niej. Nagrodę Nobla dostała wraz z drugą opisaną tu osobą i jeszcze jedną kobietą, która działała w trochę innych sprawach, więc o niej nic.
W wieku 17 lat przeprowadziła się do Monrovii, wtedy w Liberii wybuchła wojna domowa 2001-2005 Women in Peacebuilding Program/West African Network for Peacebuilding, krajowa koordynatorka 2002 wielomiesięczny protest przeciw wojnie i przemocy IV 2003 Charles Taylor zgodził się na rozmowę z protestującymi kobietami VIII 2003 Pokój w Akrze, stolicy Ghany
Gbowee pomagała osobom z urazami psychicznymi i byłym dzieciom-żołnierzom. Z czasem została przedstawicielką grup kobiecych i jedną z liderek ruchu na rzecz pokoju. Charles Taylor zgodził się przyjąć protestujące kobiety w kwietniu 2003. Pokój zawarto już w sierpniu. I chce się zapytać przywódców: Trudno było?
2004 w liberyjskiej Komisji na rzecz Prawdy i Pojednania 2007 dyrektorka wykonawcza panafrykańskiej organizacji kobiecej Women Peace and Security Network Założycielka Gbowee Peace Foundation Africa dającej szanse na edukację młodzieży z Zachodniej Afryki, skupiającej się na kobietach i dziewczętach
Tu jeszcze trochę jej działalności. Pozwolę sobie zacytować stronę Gbowee Peace Foundation.
The Foundation aims to meet the educational and human development needs of young people in Africa by providing scholarship opportunities to students meeting set criteria. GPFA also work to expose students to actual opportunities beyond the classroom that enhances academic performance and encourage competitions with their peers around the globe. The Foundation provides socio-economic opportunities for its targeted population through skills training and the like, to enable economic independence and the attainment of future goals.
koniec wojny domowej w Liberii, pierwsza prezydentka / głowa państwa / w Afryce
Drugą postacią do przedstawienia wam dziś jest Ellen Johnson Sirleaf.
Pierwsza kobieta - głowa państwa w Afryce. Walczy z korupcją. Po przewrocie wojskowym otwarcie sprzeciwiała się fatalnej polityce gospodarczej i represjom nowego reżimu. Została skazana na karę więzienia oraz zmuszona do wyjazdu z kraju.
Ellen Johnson Sirleaf kojarzy mi się z opozycjonistami, których w Polsce raczej podziwiamy.
Urodzona w Monrovii, 1938 rok. Studiowała ekonomię na tamtejszym uniwersytecie. Z mężem Jamesem Sirleafem pojechała do USA, gdzie kontynuowała studia m.in. na Uniwersytecie Harvarda  W latach 70. była ministrem finansów. Została zaprzysiężona 16 stycznia 2006. W wyborach prezydenckich w 2011 uzyskała reelekcję na drugą kadencję. W tym samym roku została laureatką nagrody Nobla.
Kolejna biografia. Jest dość krótka, wiem. Prezydentką Johnson Sirleaf została pokonując liberyjskiego piłkarza w drugiej turze, mimo że w pierwszej nie prowadziła.
Źródła: Wojna kobiet Sally Armstrong i ten bardzo ciekawy artykuł, Leymah Gbowee na TED (polecam posłuchać), nobelprize.org i gboweepeaceafrica.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz