Piękny Zamość

30 lip 2017
Opowiadała o nim przewodniczka w Zamościu. Bardzo ciekawa postać.
Tu jest ciekawie, bo jest idealnie. W żaden sposób nikt by się nie przyczepił, porządny zawód, AK, odznaczenie. To jest takie super, nawet nie mam się nad czym rozwodzić. 
Czy wiecie, że Zamoyski nie mógł nawet przyjechać do Zamościa? Miał zakaz zbliżania się. 
Posługiwał się herbem Jelita, podobnie jak Stefan Żeromski i Ryszard Kaczorowski. Pierwsze wzmianki o herbie pochodzą już z XIV wieku. Opis: W polu czerwonym dwie kopie w krzyż skośny, złote, na nich takaż trzecia na opak w słup. W klejnocie pół kozła wspiętego, srebrnego z czarnymi rogami. Zaś legenda herbowa za Długoszem idzie tak:
Początek historii herbu według jednej z najsłynniejszych polskich legend przyjęty jest na 1331 rok gdy, 27 września pod Płowcami, Władysław Łokietek czterdzieści tysięcy zbił Krzyżaków tak, że z jego ludzi czterdziestu tylko i kilku na placu legło, a nazajutrz objeżdżał pobojowisko, między trupami polskimi napadł na jednego swego rycerza Floriana Szaryusza (Floriana Szarego), który mężnie w tej batalii potykając się, wiela ranami zwątlony, jelita swe własną ręką w wnętrzności tłoczył. Ujrzawszy to Król, z politowaniem rzekł do swoich; „O, jaką ten zacny żołnierz ponosi mękę”. Na co on sił ostatnich prawie dobywszy odpowiedział: „nie tak mie to dolega i trapi, co widzisz Królu, jako zły sąsiad w jednej ze mną wiosce mieszkąjacy”. Nie turbuj się, prawi, jeżeli wynidziesz z tego razu, uwolnię cię od sąsiedzkiej niewoli”. Jakoż i uwolnił go Łokietek i pańsko udarował. Niektórzy rozumieją, że wtenczas ojczysty jego herb kozła na hełm wyniósł, a trzy kopie, którymi go przeszytego widział, na tarczy osadził.
Zamoyski to człowiek idealny, więc ma też odpowiednie osiągnięcia. Jestem pod wrażeniem. 
Przewodniczka mówiła jeszcze, że to dzięki niemu Stare Miasto Zamościa trafiło na listę UNESCO. Skutkiem tego, znalazły się pieniądze na potrzebne inwestycje. Dzięki Zamoyskiemu mamy piękny Zamość.
Może ten Zamość niepotrzebnie przyćmił główne osiągnięcie z ostatniego obrazu. Jednak dowiedziałam się o istnieniu kogoś takiego przez właśnie podziwianie Zamościa. Zatem mamy taki tekst z zaburzonymi proporcjami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz