Islam cz.2

22 cze 2017
palmy i piasek, mahometanizm, muzułmanie, religia monoteistyczna, kultura,
Ten post jest kontynuacją poprzedniego Islam cz.1, w którym opisałam już główne zasady islamu, jego prawo i historię.

Nauka i kultura

Utlubu al-ilma min al-mahdi i la al-lahdi!
Poszukujcie wiedzy od kolebki do grobu!
Tak mówi jeden z hadisów. Autorytetom – Mahometowi, Alemu i innym – przypisuje się wiele wypowiedzi sławiących naukę. Z tego powodu islam jest pronaukowy i prokulturalny. Szybko rozwijały się w świecie muzułmańskim matematyka, astronomia i medycyna. Zapewnił nam algebrę, rozwój architektury i przetrwanie dzieł starożytnych. Muzułmanie tworzyli uczelnie i ogromne biblioteki, a także szpitale podobne dzisiejszym. Kontynuowali rozwój alchemii, chemii i farmacji odziedziczonych po Egipcjanach. Osiągnięcia, wynalazki muzułmanów:
 • logarytmy;
 • algebra;
 • udoskonalenie trygonometrii sferycznej;
 • udoskonalenie fizyki matematycznej;
 • wyznaczenie nachylenia ekliptyki;
 • sprostowanie ruchu kilku planet;
 • trwanie roku zwrotnikowego i pór roku;
 • prawdziwy ruch słońca na niebie wyznaczony;
 • astrolabium;
 • podstawy chemii eksperymentalnej;
 • kwas siarkowy i azotowy, azotan srebra, sublimat, salmiak – odkrycie i sporządzanie;
 • destylacja;
 • krystalizacja;
 • opisanie zapalenia osierdzia;
 • opisanie raka żołądka;
 • medycyna eksperymentalna;
 • szpital jako miejsce przede wszystkim leczenia, a nie umierania;
 • oddzielne szpitale dla umysłowo chorych;
 • nowe lekarstwa w postaci np. tynktur, uczynienie z farmacji oddzielnej nauki;
 • wzbogacenie zoologii i botaniki o obserwowane i opisywane gatunki, rozwój medycyny przez danie jej nowych roślin leczniczych;
 • stosowali hydroterapię, psychoterapię i dietetykę leczniczą, ale nie wiem, czy je wynaleźli;
Wspaniały jest rozwój języka arabskiego – ponieważ objawiono w nim Koran, rozwinęły się studia filologiczne. I tak z języka prostych koczowników stał się językiem ponadnarodowym używanym przez uczonych i filozofów. Rozwijało się też prawo muzułmańskie.
Nieznany praktycznie w Europie jest Leonardo da Vinci islamu – Abu Rajhan Muhammad al-Biruni, uczony pochodzenia chorezmijskiego. Czy wy też uważacie, że o naszym stosunku do kultury świadczy to, czy szukamy odpowiedników jej wielkich ludzi (Vinci) w innych czy może jej wielkich ludzi (Biruni) opisujemy przez porównanie? Tak samo pokazujemy nasz kompleks niższości wobec zachodu szukając polskich Beatlesów. Innym uczonym muzułmańskim był wielki chemik i nie tylko Dżabir Ibn Hajjan.
W kulturze islamskiej malarstwo zastąpiły kaligrafia i malarstwo miniaturowe. Zakaz przedstawiania istot żywych sprawił, że rozwinęła się ornamentyka. Istnieją cztery typy arabskiego pisma artystycznego: kufi, naschi, maghribi i talik. Muzułmanie pierwsi tworzyli sztukę abstrakcyjną, a arabeska jest jej świetnym przykładem. Do sztuki figuralnej bardziej tolernacyjnie nastawieni są szyici. Jednak, tworząc przedstawienia odrealniają je. 

Mity islamskie

Nie mam tu na myśli wcale mitologii islamskiej, ale mity o islamie.
MitObalenie
Islam nakazuje zabijać chrześcijan i żydów, jeśli się nie nawrócą1. Nie udało się znaleźć takiego nakazu
2. Podbici w czasie muzułmańskich podbojów żydzi i chrześcijane musieli tylko płacić haracz
Islam nakazuje obrzezanie kobiet1. Koran o tym nie wspomina, a są w nim rzeczy przeciwne obrzezaniu, jedynie jakiś słaby (tj. nie do końca wiarygodny) hadis jest za.
2. Obrzezanie praktykują też żydzi i chrześcijanie
Więcej w poście Zaszyte róże.
Islam nakazuje zabijać homoseksualistówZwykle muzułmanie dochodzą do takiego wniosku opierając się na historii biblijnej o Sodomie i Gomorze. Trudno powiedzieć.
Islam jest nielegalny w Angoli i JaponiiW Angoli jest za mało wyznawców islamu, by zarejestrować taką wspólnotę religijną, jednak jest wolność religijna – islam jest tak samo legalny w Angoli jak w Polsce legalna jest wiara w Potwora Spaghetti, również mająca problem z rejestracją. W Japonii również wolno wyznawać wszystko, jest wolność religijna. Słowacja również nie zdelegalizowała tej religii. Fejk niusy jednak mają się dobrze.
Dżihad to święta wojnaDżihad to walka ze złem we własnym zakresie, osobiste staranie by być dobrym człowiekiem. W ten sposób nawet ja prowadzę świętą wojnę i ty zapewne też. Zbrojny dżihad jest możliwy, gdy ktoś zwalcza islam i tylko w takim zakresie, by się przed tym obronić.
Islam to terroryzmGdy IRA dokonywało zamachów nikt nie mówił, że chrześcijaństwo to terroryzm, nawet jeśli winni byli chrześcijanie.
Kobieta w islamie nic nie znaczyW 7 krajach z muzułmańską większością głowami państwa zostały kobiety (Turcja, Pakistan z dwoma kadencjami, Kirgistan, Kosowo, Senegal, Indonezja, Bangladesz), co chyba coś znaczy, bo w Polsce słyszymy, że skoro mamy Szydło, to seksizmu nie ma. Pozycja kobiety w tej religii jest inna niż w chrześcijaństwie i w obu tych religiach niższa od pozycji mężczyzny. Jednak, islam w porównaniu z judaizmem i chrześcijaństwem pierwszy daje kobietom prawa wprost od bóstwa, które w związku z tym są ważniejsze niż prawa ludzkie. To jest ok. Nadal nie jest dobrze, bo kobiety wciąż mają gorzej niż mężczyźni, ale nie jest tak źle jak niektórzy mówią.
Arabowie to muzułmanie, muzułmanie to Arabowie18% wyznawców islamu zamieszkuje świat arabski. Największy muzułmański kraj to Indonezja. 30% muzułmanów mieszka w Indiach, 20% – subsaharyjska Afryka, 17% – Azja. Islam to religia uniwersalistyczna.
W krajach muzułmańskich nie ma kościołówW wielu krajach muzułmańskich chrześcijanie mogą stawiać kościoły. O, tak sobie radzą katolicy w Indonezji.
Islam poniża/zniewala kobiety każąc im nosić hidżab, burkę czy coś innego lub zasłaniać włosyMuzułmanka zakrywa włosy, jej ubranie ma być luźne i z nieprzezroczystego materiału. Dla niej nie jest to ani poniżenie, ani zniewolenie. Jest to sposób by być traktowana jak człowiek, a nie jak zabawka, uwolnienie się od seksualizacji. Zakrycie włosów jest oznaką bycia porządną, więc to też wyróżnienie. Może odsłaniać dłonie i twarz, tak powiedział Prorok. Mężczyzn też obowiązują odpowiednie zasady dotyczące ubioru. Włosy zasłaniają wyznawczynie bardzo wielu religii, sama rozważam takie coś, a na razie nie pokazuję się ludziom z rozpuszczonymi włosami. 
Takijja pozwala muzułmaninowi okłamać niewiernego, bo to nie grzechTakijja to przyzwolenie na zaparcie się islamu słowem, gdyby prześladowano muzułmanów w danym kraju. Muzułmanin nie musi zostawać męczennikiem w takiej sytuacji. Imamowie różnie się do tego odnoszą i często uznaje się to tchórzostwo.
Islam oczywiście wzbudza wiele kontrowersji. Oceniając tę religię popełniamy dwa błędy. Po pierwsze, sądzimy, że islam jest jeden. To tak, jakby oceniać całe chrześcijaństwo poprzez pryzmat najbardziej radykalnych jego odłamów. Kolejnym błędem jest to, że wielu ludzi nie zna islamu. Mam tu na myśli zarówno europejskich chrześcijan, jak i wielu Afgańczyków, Somalijczyków czy innych uważających się za wyznawców islamu. Wielu z nich jest niepiśmiennych i nie zna arabskiego. Nie mogą poznać nakazów Allacha. Z tego powodu ich islam to coś w rodzaju chrześcijaństwa polskiego chłopa w roku tysięcznym. 
Mam nadzieję, że z mojego postu dowiedziałaś/eś się czegoś nowego.
mahometanizm, fakty o religii, ilość wyznawców, bóg, święta księga, ilość wyznawców, powiązania
Zawsze warto czytać opinie samych wyznawców danej religii, więc pozwolę sobie zalinkować regularnie czytany przeze mnie Joojoo Azad,  A przy okazji obejrzyjcie reklamę:

Bibliografia: Koran za ishwar, Islam, Józef Bielawski, Religie uniwersalistyczne: zarys dziejów, opracowanie zbiorowe, Czego Zachód nie wie o islamie. I nie chce zapytać - najpopularniejsze mity o islamie.
Część pierwsza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz