9 faktów związanych z dziewiątką

2 mar 2017
kien-mu, yggdrasil, axis mundi, enneada, Zaklęcie dziewięciu ziół, Góra Meru, Awesta, Arsan Duołaj, kureci, spis
Moja ulubiona liczba tryumfuje. A pisanie tego postu to była porażka. Napisałam ileś faktów, a potem zauważyłam, że po chyba szóstce od nowa zaczyna się numeracja i znów jest od jedynki do dziewiątki. Usunęłam więc nadmiarowe fakty. I nie wiem, jakie one miały być. Mogłabym napisać dwa takie wpisy.

1. Kien-mu

Wyniosłe Drzewo, czyli Kien-mu, rośnie w Tukuangu. Gdy słońce jest w zenicie, nie daje ono cienia. Gdy krzykniesz w jego pobliżu, nie usłyszysz żadnego dźwięku. Tu właśnie jest środek nieba i ziemi. Wyniosłe Drzewo jest wysokie na setki stajań, lecz nie ma gałęzi. Tylko w górze ma ono dziewięć sęków, a na dole dziewięć odrostków. Kiedy pociągniesz za korę Wyniosłego Drzewa, odchodzi ona i jest podobna do skóry pasiastego węża. […] Oto to jest właśnie środek nieba i ziemi. Jest to miejsce skąd pochodzi Su-nü. Tu też rosną: tłusty bób, tłusty ryż i tłuste proso, kaoliang i wszelkie inne zboże. I zimą i latem grają tu na gęślach. Śpiewają tu ptaki luan i tańczą feniksy. Tu Drzewo Boskiej Wieczności, czyli Ling-szou, kwitnie i rodzi owoce. Jest tu obfitość traw wszelkich i drzew. Pełno tu różnych zwierząt, które tu się gromadzą. Trawy zaś nie usychają ni latem, ni zimą'
Fragment z Mitologii chińskiej Künstlera. Axis mundi łączy się z ideą światów górnych, dolnych i środkowych, zwykle razem są to trzy światy, ale trzy po trzy jest fajniejsze, więc pojawiają się dziewiątki. To jakby odprysk świętości liczby trzy.

2. Enneada

W starożytnym Egipcie różne ośrodki świątynne miały swoje dziewiątki najważniejszych bogów. . Różne wersje ennead:
  • Enneada z Memfis – Ptah, Szu, Tefnut, Geb, Nut, Ozyrys, Izyda, Set i Neftyda, istnieje też triada z Memfis, triad było więcej, a w Hermopolis była ogdoada (8 bóstw)
  • Enneada z Heliopolis czyli Wielka – Atum-Re, Szu, Tefnut, Geb, Nut, Ozyrys, Izyda, Set i Neftyda 
    Religia starożytnego Egiptu, dziewięcioro bogów, Atum-Re, Szu, Tefnut, Geb, Nut, Ozyrys, Izyda, Set, Neftyda

3. Zaklęcie dziewięciu ziół

Istniało. Mogło zastąpić dziewięćsił, który był jednak najlepszy. Zapisano je w X wieku. Odwołuje się do wiary chrześcijańskiej i równocześnie zawiera elementy pogańskie (imię Wodan utożsamiane z Odin). Wiemy również jakich ziół należało użyć. Są to: Mucgwyrt – piołun; Attorlaðe – przez niektórych interpretowana jako kurze proso (chwastnica jednostronna) przez innych jednak jako bukwica zwyczajna; Stune – rzeżucha włochata; Wegbrade – babka; Mægðe – rumianek; Stiðe – pokrzywa; Wergulu – dzika jabłoń, Fille – tymianek; Finule – fenkuł włoski.

4. Yggdrasil

Czyli koń Yggra (Straszliwego tj. Odyna). Germańskie axis mundi w postaci olbrzymiego jesionu. Ma 3 korzenie, a pod nimi 9 światów. Pod jednym korzeniem jest Asgard, pod drugim Midgard, a pod trzecim – Hel. Tylko Yggdrasil wraz z Lif i Lifthrasir w jego gałęziach przetrwają Ragnarök – przeczytaj więcej w poście Drzewa cz.1.

5. Góra Meru

Według mitologii hinduistycznej i buddyjskiej góra Meru to oś świata. Na jej szczycie jest 9 niebiańskich obszarów, a na stokach 33 raje poszczególnych bóstw. Sama Meru jest centralną górą w grupie dziewięciu. Dziewiątek Hindusi nie żałowali. Buddyści nazywają górę Sumeru (Wspaniała Meru).

6. Awesta

Mathra Spenta, the all-glorious, replied unto me: "How shall I heal thee? How shall I drive away from thee those nine diseases, and those ninety, those nine hundred, those nine thousand,and those nine times ten thousand diseases?"'
Monoteizm wywraca pradawny sposób myślenia do góry nogami i z fajnych dziewiątek składa liczbę chorób. Jednak – dziewiątka nadal jest ważna. W całym fragmencie jest mnóstwo dziewiątek.

7. Arsan Duołaj

Bóg świata podziemnego, najważniejszy wśród jakuckich złych abaasy. W jego świecie schodziło się 9 rzek. A jakuckie drzewo świata miało 9 części, 8 gałęzi i dziewiąty konar. 9 sęków, 9 odrostków, 9 koniowiązów, 9 gałęzi... 

8. Dziewiątka

Jest to owad zamieszkujący pastwiska i podwodne łąki. Ma długość kciuka dorosłego mężczyzny i składa się z 9 segmentów. Może zaatakować podczas sianokosów, gdy czuje się zagrożony. Ugryzienie pozostawia na skórze czarny pęcherzyk, potem jednak ciało puchło i pojawiały się problemy z oddychaniem. Guślarz lub owczarz mógł zamówić chorobę. Z Bestiariusza Słowiańskiego.

9. Kureci

Kapłani Rei, którzy zagłuszali płacz Zeusa, by nie usłyszał Kronos. Było ich dziewięciu. Napisałam o nich więcej w tekście Mity prześladowcze - Kozioł ofiarny, Kolejne pojawienie się liczby 9 w zupełnie innej religii, która z szamanizmu zachowała mniej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz