Kruki cz.2

27 gru 2015
dualizm, kontrast, kruk, kruki, czerń i biel, słońce, Grecja, Babilon, starożytność, chrześcijaństwo, astronomia, imiona
Kruki to dualizm. Dwoistość jest ważna, jeśli nie najważniejsza, dla ich zrozumienia.

Zauważono ją najpierw w Babilonie. Wtajemniczany w misteria adept przechodził przez siedem stopni, z czego pierwszy to kruk właśnie. Ten sam pierwszy stopień znamy w mitraizmie. Co ciekawe, ptak ten symbolizował mądrość i rozwagę oraz pojawiał się na głazach granicznych jako strażnik. Kruk był tam również trzynastym znakiem zodiaku, czyli można było mieć taki znak, jeśli człowiek się urodził w roku przestępnym. Tak nazwano jeden z gwiazdozbiorów. 
Powtórzyli to Grecy, również nazywając tak gwiazdozbiór. Jego gwiazdy to Al Chiba, Kraz, Gienah, Algorab, Minkar, Delta i 31 Crateris. Znalazłam nawet mit o tym gwiazdozbiorze, który wygląda tak, jakby ktoś popatrzył w niebo i to opisał.
Apollo posłał kruka po puchar żywej wody, która miała być złożona w ofierze Zeusowi, jednak kruk poczuł po drodze głód i miał ochotę na figi. Niestety, były jeszcze zielone. Poczekał więc, aż dojrzeją, zaspokoił głód, a następnie wrócił. Z pustym pucharem, wymawiając się Hydrą, która jakoby nie zezwoliła mu zaczerpnąć żywej wody ze źródła. Bóg, jako opiekun życia i porządku, nie mógł przebaczyć takiego kłamstwa i dlatego ukarał kruka. Teraz musi on stale stać przed przechylonym pucharem wody, z którego jednak nie może się napić, gdyż strzeże go Hydra. W ten sposób z przypadkowego zgrupowania gwiazd fantazja ludzka wyczarowała na niebie obok siebie mitologicznego Kruka, Puchar i Hydrę.
gwiazdozbiór kruka, gwiazdy, kruki, kruk, gwiazda, astronomia
Gwiazdozbiór kruka, ze strony astro.jasiu.pl
Być może kruk na niebie to ten wspominany przeklęty przez Apolla za Koronis. Dla Hellenów kruk wciąż będąc ptakiem Apolla był też ptakiem Kronosa. Planeta tego boga widoczna jest tylko nocą. Kronos to takie stare słońce, strącone z tronu. Ponieważ trudno nie zauważyć podobieństwa słów Kronos i Koronis postanowiłam sprawdzić, jak kruk nazywa się po grecku - Κοράκι.To nawet do polskiego słowa jest podobne.
W mitologii skandynawskiej Odynowi towarzyszyły dwa kruki - Huginn i Muninn, myśl i pamięć (w angielskiej wikipedii tłumaczą to też jako mind, nie tylko memory). Zajmują się przynoszeniem informacji z Midgardu, czyli świata, w którym żyjemy. W języku niemieckim złych rodziców określa się Rabenvater i Rabenmutter (Rabe to kruk), jednak powstało to raczej pod wpływem chrześcijaństwa. Takie dwa różne spojrzenia na jedno zwierzę.
A w tej religii obraz kruka jest zupełnie inny. I znowu jest mit o tym, że kruk był kiedyś biały. Sczerniał od ciemności potopu, był niewierny, gdy ukazał się ląd nie wrócił, bo miał dość padliny do jedzenia. Arka to kościół, zatem kruk to niewierny, bezbożnik oddający się rozkoszom życia, ateista, poganin, Żyd, a wreszcie symbol szatana i rozwiązłości. Księga Hioba mówi:
Kto przygotowuje krukowi pokarm, gdy jego pisklęta wołają do Boga i tułają się bez pożywienia?
I to właśnie ten wyrodny rodzic z Niemiec. Warto zwrócić uwagę na imię Wolfram, nazwałam je zwierzyńcem Odyna. Wilk i kruk to przeciwieństwa, gdyż wilki Odyna to zniszczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz