Orły cz.2

19 maj 2015
orzeł, heraldyka, legenda, państwo polskie, średniowiecze
Polacy są wyjątkowi.
Ich godło też jest wyjątkowe.
Rośnie gdzieś drzewo - znając Słowian pewnie dąb, ale np. Germanie twierdzą, że to jesion - które ma korzenie w Nawii, a koronę w Prawii. Podtrzymuje światy i utrzymuje je na miejscu. Dzięki niemu Prawia, siedziba bogów, nie spada nam na głowy do naszej Jawii, a my nie spadamy do krainy umarłych.
W korzeniach tego drzewa mieszka sobie żmij albo smok. Stwór chtoniczny. Jest tam też woda, bo dla naszych przodków woda wiązała się z chtonicznością. Zaś w gałęziach żyje ptak. Biały, świetlisty. Może i orzeł, ale białych orłów przecież nie ma.
Niebo wiązało się z ogniem. Bóg Jesza (lechicki Pierun) był bogiem nieba i ognia łączącego niebo i ziemię - piorunów. Był też bóg ognia niebiańskiego - słońca - ale w rozważania na temat Swaroga i Swarożyca nie chcę się angażować. Mowa przecież o orłach.
Ogień to czerwień.
I nadchodzi Lech, widzi ten dąb nad jeziorem, obserwuje białego ptaka w jego gałęziach, słońce zachodzi i niebo jest czerwone, osiedla się tam i nazywa swoją siedzibę Gniazdem.
Oznaczałoby to, że środek świata jest w Gnieźnie. Fajnie.
Ale to nie wszystko. Jakie państwa miały takie godło?
Niemcy i Austria, mniej lub bardziej związane z cesarstwem. Rosja carska. Bizancjum. Cesarze gustują w orłach. Zwierzęciem królestw jest lew. Polska wybrała sobie takiego ptaka jeszcze w czasach książęcych. Nie ma pewności, czy już wtedy był to orzeł, bo wyglądał dziwnie, ale skoro orzeł jest naszym godłem, to w którymś momencie został godłem. Jednak w historii naszego godła są srebrne ptaki przypominające pawia albo w zasadzie nie wiem, co, nie jestem ornitologiem.
Cesarskie godło. Mieliśmy rozmach.Popatrzmy na godła innych państw jeszcze raz. Jesteśmy białym orłem. Dokoła są czarne. Biel to dobro, czerń to zło. Jesteśmy jeszcze bardziej super i wyjątkowi, i mesjanizm ma sens!
I jeszcze o naszym godle:
  • w herbie gminy lub innej jednostki samorządu terytorialnego nie może pojawiać się orzeł biały taki sam, jak nasze godło
  • nie wolno sprzedawać niczego z naszym herbem w identycznej formie, jak określona w ustawie
orzeł, heraldyka, legenda, państwo polskie, średniowiecze
Denar Chrobrego z dziwnym ptakiem
orzeł, heraldyka, legenda, państwo polskie, średniowiecze
Herb dynastii Piastów
Część pierwsza
Część trzecia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz