Herby

23 maj 2015
herb łada
Łada
Tutaj możecie obejrzeć przerysowane z książki Herby, legendy, dawne mity  i pokolorowane herby wielkie. Jest tam moja ukochana Łada, którą autor łączył z boginią Ładą. Sądzę jednak, że postąpił nieco pochopnie odrzucając Długoszowe twierdzenie, że Łado to bóg i po raz kolejny sprowadzając męskie bóstwo jedynie do roli towarzysza bogini. Nie wykluczył, że we wsi, gdzie czczono Ładę, czczono także jej małżonka imieniem Łado.
Ale spójrzcie na ten herb. No, naprawdę ciekawa byłaby to bogini, którą kojarzymy z podkową (kowalstwo) i strzałą (walka). Tak, tak, wiem, że krzyż na podkowie to drzewo na szczycie góry i to jest przedstawienie wszechświata jako góry/drzewa kosmicznego, axis mundi.
Co nie zmienia faktu, że podkowa to podkowa, a strzała to strzała.
Nie rozumiem, czemu obróciły mi wszystkie na bok, skoro na komputerze są pionowo.
herb kościesza
Kościesza
herb osorya
Osorya
herb dębno
Dębno
Książka świetna, ale rysownik średni. Widzi w tekście, że Łada ma dwie różne strzały, rysuje dwie takie same. Albo te tarcze...
Dodatkowo trochę rysunków herbów z tarczami polskimi. Kilka prawdziwych (nie mogłam się powstrzymać przed narysowaniem Czerwni) i kilka wymyślonych. Kościesza z czarnym godłem, runa Tiwaz jako godło i swastyka Boreyki w kolorach seniora, tj. króla Polski.
czerwnie, kościesza, łada x2, boreyko i inne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz