Las cz.5

3 lip 2016
drzewa, jesień, czerwień, pomarańczowy; źródło: freenaturestock.com
W cytowanych Dziwach świata roślin miałam dość dużo o wierzeniach w Ghanie, więc to oddzieliłam od reszty nowych informacji.

Święte drzewa Ghany

Na dobry początek Chlorophora excelsa, wysokość 50 m, obwód do 10 m. Drewno zwane iroko jest bardzo twarde, odporne na wilgoć, termity, a nawet w znacznym stopniu na ogień i wiele innych czynników. Eksport zabroniony, bo to drzewo święte. Przed ścięciem drzewa składa się ofiarę duchowi; rosnące zaś drzewo jest miejscem spotkań czarownic, które mieszkają w nim też po śmierci. W Ghanie z drzewa odum wyrabia się trumny, przy czym drzewa męskie mają mieć twardsze drewno. Niestety, odum szybko tępi piły - kryształy szczawianu wapnia albo tajemne siły.
W Afryce Zachodniej rośnie Entandrophragma cylindricum, wysokość do 65m. Źródło pięknego, czerwonego drewna, tzw. zachodnioafrykańskich mahoni, które jest ważnym surowcem eksportowym. Mieszka w nim duch puszczy, przybierający postać diabła w Ghanie zwanego Sasabonsam. Co prawda, na wizerunkach się lekko uśmiecha, ale nienawidzi ludzi. Gdy ktoś nieostrożnie podejdzie pod zajęte przed Sasabonsama drzewo ten spada z konarów i dusi delikwenta swymi szponiastymi kończynami. Figurki ducha puszczy tworzone z tego czerwonego drewna to fetysze zła.
Mieszkańcy rejonu Aszanti nazywają drzewa kiełbasiane nufutene co znaczy wiszące piersi. U niektórych plemion Wybrzeża Kości Słoniowej istnieje zwyczaj wieszania kiełbasek-owoców drzewa kiełbasianego w domach, jako symboli płodności. W medycynie ludowej stosuje się je do leczenia chorób wenerycznych. Niestety, jadalne nie są, choć kiełbasa prosto z drzewa byłaby świetna dla ludzi, którzy lubią mięso, ale uważają, że nie powinni jeść ciał zwierząt.
Puchowiec pięciopręcikowy, Ceiba pentandra, występuje w tropikalnych lasach Afryki, Azji wraz z wyspami Pacyfiku. Wysokość do 50 m. Z pękających owoców-torebek wysypuje się biały puch. Drzewo to uważa się za święte, według wierzeń ghańskiego plemienia Ga na konarach tego drzewa odbywają się spotkania czarownic. Jak podaje dr Field w Religii i medycynie plemion Ga, gdy sędzia zapytał jedną z kobiet o przyczynę śmierci jej siedmiorga (!) dzieci ta odpowiedziała: członkinie naszego zespołu składają ofiary; gdy przychodziła kolej na mnie, przynosiłam swoje dzieci. W Ghanie są też największe plantacje kakaowca. Otóż, pewien kowal ghański, Tetteh Quarshire, w tajemnicy przed Portugalczykami (tak, wtedy tam jeszcze byli) zdobył na Fernando Po jeden strąk, w którym oczywiście było kilka nasion. Udało się jednak uzyskać jednak tylko jedno drzewo. Ale to jedno drzewo dobrze rosło w tamtejszym klimacie. Kowalowi ufundowano pomnik - nowoczesny szpital w Mampong nazwany jego imieniem.
wiszące piersi, drzewa, religie, Ghana, Afryka Zachodnia, symbol płodności
Drzewo kiełbasiane z eradix.fotek.pl

Typy lasów

Warto zainteresować się też rodzajami lasów. Temat bardziej biologiczny. Po pierwsze, przyjrzyjmy się rodzajom lasów w Polsce.
  • Bory – iglaste: sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Lasy te rosną na glebach piaszczystych i ubogich. W ich runie łatwo znaleźć jagody, borówki, poziomki. Pewnie też nie trzeba by zbytnio szukać borowego.
  • Grądy – lasy liściaste z dębami, grabami, lipami, klonami. Rosną na glebach żyznych. Znajdziemy w nich kolorowo kwitnące dzwonki, fiołki, przylaszczki, zawilce.
  • Łęgi – liściaste lasy nad podtopionymi brzegami rzek i strumieni z jesionami, olszami i wierzbami.
  • Olsy – lasy z olszą czarną na bagnach i moczarach. Grunt grząski i podtopiony.
  • Bory i lasy mieszane - rosną w nich drzewa iglaste i liściaste. Spotkamy tu razem sosny, jarzębiny, leszczyny, trzmieliny.
Bibliografia: Złota Gałąź James Frazer, Herosi Tajgi Sławoj Szynkiewicz, Dzieje i legendy Ajnów Alfred F. Majewicz, Człowiek, religia, kultura Zygmunt Freud, Religie Bliskiego Wschodu i Dawnej Europy: zarys dziejów, praca zbiorowa, Mitologia Parandowskiego, Bestiariusz słowiański Paweł Zych Witold Vargas, Dziwy świata roślin Tałałajów, Wszechwiedza bogów Rafaele Pettazzoni, cała bibliografia drzew, której nie zacytuję poza Złotą Gałęzią, bo jest najważniejsza, skarbiecprzyrody.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz