Różnice

21 lip 2016
feminizm, kobiecość, słońce, mickiewicz, dyskryminacja, równość; źródło: Unsplash
To lubię, Adam Mickiewicz
Wiedziałaś, że się spodobało Panu
Z męża ród tworzyć niewieści,
Na osłodzenie mężom złego stanu,
Na rozkosz, nie na boleści.
Lubię Mickiewicza. Ale dwoma tekstami mi podpadł. To jeden z nich. Mogę go nazwać jednym z bardziej ohydnych cytatów w polskiej literaturze. Pocieszeniem jest to, że Mickiewicz tego nie wymyślił, tylko w biblii tak jest. O biblii tak czy siak nie mam dobrego zdania, to co za różnica.
Nie godzę się na to by być dodatkiem do mężczyzny. Bogowie dali mi więcej niż narządy rozrodcze, więc byłoby to obrazą wobec mnie i ich zresztą też. Nie godzę też na bycie człowiekiem gorszego sortu. 
Kucharz Kucharka
Sławny facet prowadzący pięciogwiazdkową restaurację i program telewizyjny. Prawdziwy artysta smaku. Jest bogaty i prawdopodobnie wszechstronnie wykształcony, zamiast być człowiekiem jedynie po technikum gastronomicznym. Pani ze szkolnej stołówki. Nakłada każdemu łyżkę papki ze szpinaku i ma strasznie brzydką siatkę na włosach. Krąży plotka, że nie umie czytać.
Krawiec Krawcowa
Artysta pracujący w firmie, do której sklepu nawet nie wchodzisz, bo cię nie stać. Zatrudnia go sławny projektant, albo on sam jest sławnym projektantem. Przez czterdzieści lat przyszywa kieszenie do spodni, którym koleżanka obok przyszywa guziki.
Fizyk Fizyczka
Pan profesor z uniwersytetu. Zajmuje się fizyką kwantową lub inną dziedziną - nawet nie zrozumiesz wyjaśnienia, czym jest dana dziedzina. Nauczycielka ucząca najnudniejszego przedmiotu. Nie ufaj ludziom, którzy mają u niej piątki, to dziwacy.
Księgowy Księgowa
Prawa ręka szefa międzynarodowej korporacji. Jego słowa i wyliczenia są święte, bo z pustego i Salomon nie naleje. Umie mnożyć w pamięci liczby trzycyfrowe, ale robi to tylko na pokaz. Tak naprawdę woli zostawiać liczenie komputerowi. Biurwa. Liczy wydatki, na kartce pod kreską lub na kalkulatorze. Gdy dostała komputer zaczęła liczyć... w paincie pod kreską.
Sekretarz Sekretarka
I KC PZPR. Taki jak Jaruzelski. Bardzo ważny człowiek, nawet jeśli nie mówimy o sekretarzu partyjnym. Wie wszystko o wszystkim, co dzieje się w firmie i wszystkim się zajmuje. Paniusia odbierająca telefony, kolejna biurwa w tej tabelce. Po godzinach daje dupy szefowi.
Filozof Filozofka
Platon. Arystoteles. Mądry człowiek zajmujący się ważnymi rzeczami. Ironicznie kobieta przemądrzała.
Położnik Położna
Lekarz ginekolog zajmujący się porodami. Akuszerka. (Mniej prestiżowy zawód)
Pisarz Pisarka
Człowiek piszący świetne powieści. W Empiku jest w TOP10, a każde jego dzieło to bestseller. Grafomanka pisząca romanse. Pardon, literaturę kobiecą.
Bloger Blogerka
Opiniotwórczy ekspert piszący wartościowe teksty. Tępa dzida pisząca o ciuchach lub makijażu. Umie strzelać foty i fochy, na tym kończą się jej umiejętności.
Ojciec Matka
Zabiera na ryby i uczy jeździć na rowerze. Prawdziwy bohater domu, tylko bez peleryny. Nie musi opiekować się dziećmi, kto inny jest od tego (patrz: komórka obok), ale jeśli już to robi, należy go wychwalać pod niebiosa za taką wspaniałomyślność. Goni cię do porządków, karze za złe oceny i ogólnie jest tą złą. Opieka nad dziećmi to jej psi obowiązek.
Mężczyzna Kobieta
Silny, mądry człowiek. No właśnie...
Myślę, że mogłabym znaleźć jeszcze więcej takich zawodów, w których kobieta ma być gorsza. Jeśli istnieją jakieś logiczne uzasadnienia tych głupich zabobonów, to ja poproszę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz