Nie pamiętam, co chciałam przekazać Alegorią narysowaną jeszcze w zeszycie w kratkę. Na kolejnym rysunku jest bogini. Myślałam o Mokoszy, gdy rysowałam, potem przypominała bardziej Marzannę, a gdy dorysowałam tę koronę z gwiazdy to mogłaby to być Dziewanna. Zatem tytuł to po prostu Bogini. Następny jest grób Bolesława Zapomnianego. Inni mieli groby, to niech też ma.
Głagolica cz.2
Głagolica nie służy do zapisywania języka polskiego, ale świetnie się do tego nadaje. Są w niej ą i ę a także ż. Dzięki temu, że od początku tworzono ją do języków słowiańskich jest tam tylko jeden dwuznak... i jest to y! Serio. Niestety, nie znalazłam w tym alfabecie litery ł. Ale poradziłam sobie. Są tam dwa jery: twardy i miękki.
Miękkiego używam, gdy mam i, które jest przed samogłoską i służy jedynie zmiękczaniu spółgłoski (nie tworzy sylaby). Mogłabym też wtedy po prostu napisać:
ale piszę:Miękkiego używam, gdy mam i, które jest przed samogłoską i służy jedynie zmiękczaniu spółgłoski (nie tworzy sylaby). Mogłabym też wtedy po prostu napisać:

Przydatny jest też przy ś i ć, których w głagolicy nie ma. Wtedy po s lub c piszę sobie jer miękki. Podobnie zmiękczam tam, gdzie mam dzi lub dź.
Jer twardy zaś ma dla mnie tylko jedno zastosowanie. Otóż, w języku rosyjskim Л czyta się podobnie do dawniejszego ł. Dopiero po zmiękczeniu jest to l. Zatem ł to twarde l! A skoro tak, to wystarczy mi jer twardy do zapisania ł.
Koło
Te cztery rysunki łączy jedynie kształt. Pierwszy to moja inspiracja lunulą i księżycem. Ptak przyszedł i kazał się narysować. Kolejna jest plecionka tarczy, celtycka. A trzeci kołowrót, w którego częściach są słońce, ogień, niebo, las, woda i kwiaty. Rzeczy kojarzące się z niektórymi bogami, rzeczy piękne będące dziełem natury.
Przesilenie letnie
Dzisiejszy dzień jest najdłuższy w roku, a dzisiejsza - z niedzieli na poniedziałek - noc będzie najkrótsza.
Nazwy tego dnia u nas są różne: noc świętojańska, sobótka, wianki, palinocka, jarnocka, kopernocka (moja ulubiona), kupalnocka czy kupała. W niektórych miejscach nawet chrześcijanie palą ogniska i rzucają wianki, poganie robią to, ale rozumiejąc, po co.
Eleanor von Le Thick
Najlepsza przyjaciółka Tomka. Od pewnego czasu nie żyje i chłopak ma depresję. W każdym razie, mam jej portret. I jej herb, bo też go zrobiłam.
Ona sama była dość ładna, chociaż nie wyróżniała się z tłumu. Brązowe oczy, ciemne, niebieskie oczy, rumiana twarz. Nos miała prosty, czoło wystarczająco wysokie, ładnie zaokrąglone brwi - których nie musiała nigdy regulować - zęby były wystarczająco proste, by się nimi nie przejmować. Na figurę zaś zawsze mogła ponarzekać, bo była za mało kobieca. Obrazek to ilustracja pewnej dziwnej zabawy w lesie.
Słońce
Podczas burzy wstawiam obrazki słońca. Chociaż burza chyba fajniejsza. Pierwsze jest moje słońce, drugi - symbol solarny.
Słońce jest bogiem, czczono je i czci się je w większości religii politeistycznych. Monoteizmy są pod dużym wpływem kultów słońca. Kalendarz jest solarny. Fotosynteza wszystko wyjaśnia.
Głagolica cz.1
Najstarszy znaleziony tekst zapisany głagolicą |
Uczyłam się w szkole o głagolicy. Wymyślił ją Cyryl,
dostosowując alfabet grecki do języków słowiańskich. Potem jego uczniowie
ulepszyli to pismo tworząc cyrylicę. Tak mówili na historii.
Wynika z tego, że głagolica powinna być jednocześnie bardzo
podobna do greki i do cyrylicy, jak pomost między nimi. Cyrylicę każdy kiedyś
widział - choćby na ekranie, gdy w telewizji mówiono o zajęciu Krymu. Grecki
alfabet można czasami zobaczyć na fizyce lub matematyce. Możecie więc sobie
wyobrazić coś pomiędzy nimi.
Wyobraziliście sobie? To zapomnijcie, co wymyśliliście.
Głagolica nie jest podobna ani do greckiego alfabetu, ani do cyrylicy. Cyryl
nie mógł wzorować się na grece, bo z alfy nie zrobi krzyża z ułamanymi końcami,
z ioty tego ładnego pierścionka.
O strzydze
Poślubienie księżniczki w jednej z następnych części. Tu chciałam tylko ukatrupić strzygę.
Swego czasu do kliniki stomatologicznej, tj. do pracy mojej mamy, przyszła pani z siedmioletnim synem i dziesięciomiesięczną córeczką. Dziewczynce wciąż nie zaczęły rosnąć ząbki, chociaż normalnie dzieje się to około szóstego miesiąca życia. U chłopca (któremu wyrywali zęba, brr!) zęby pojawiły się po siedmiu miesiącach, więc przy córce raczej nie powinno to być niepokojące. Zapytałam mamy, kiedy mi wyrosły zęby.
- Miałaś cztery miesiące i CZTERY ZĘBY. Bałam się, że jesteś strzygą.
A myślałam, że takie rzeczy to od ludzi urodzonych przynajmniej przed wojną można usłyszeć. Chociaż pewnie o tej strzydze słyszała od mojej prababci.
Historia herbu Kamień
![]() |
by Quozio |
Jak już wspominałam, musiałam sobie wybrać bitwę w historii. Wystarczająco pasującą do Tomka i Erdembajhsanów, wystarczająco wielką, w odpowiednim herbie. Są legendy herbowe, których bohater dostaje herb w czasach, gdy nie było heraldyki, ale jest XXI wiek, zaraz wyguglacie bitwę. Poitiers, takie fajne i ważne, odpada.
No to najważniejsze bitwy średniowiecza i skreślamy te zbyt wczesne. Bouvines, 1241... Dlaczego? Dlaczego?! Tu się biją Francuzi z jakimiś rodami. To nie jest normalne. Wojna o zjednoczenie Francji. Francuzi wygrali i zrobili się ważniejsi, załamała się potęga Welfa, zmiany w Niemczech.
Bitwa nad Kałką to to samo, co Płowce, tylko przegrane i bardziej na wschodzie. Nie mogą walczyć z Mongołami, a tym bardziej dostać herbu po przegranej. Ajn Dżalut... Z Mongołami walczą Arabowie, nie wiem, po której niby stronie mieliby być Erdembajhsanowie i jeszcze dostać herb.
Crécy to jakaś śmieszna bitwa, ogólnie wojna stuletnia mi bardzo nie pasuje. Następna nazwa taka swojska - Kosowe Pole.Ogólnie niezła. Bijmy muzułmanów, jej! O, nie, na Kosowym Polu zabito dowódców obu stron! Nie miał kto nadać herbu.
To wracamy na Grunwald. Ale co się dowiedzieliście, to wasze.
Herb od Jagiełły jak najbardziej mi pasuje. Skoro herby Polacy od jakiegoś czasu mieli, a Litwini jakby mniej, to Erdembajhsanów ustawiam po stronie litewskiej. Jak na razie wiedziałam, że przez pewien czas, mniej więcej wtedy, byli w Rzeczypospolitej.
Wrze bitwa, Tomasz Erdembajhsan - każdy przodek Tomka się tak nazywał - walczy. Wytrącają mu miecz z ręki. Broń gdzieś znika. Facetowi to oczywiście nie pasuje, poza tym chce żyć. Lepiej brać udział w walce niż nie brać. A pod ręką ma tylko kamienie. No to zaczął nimi rzucać w krzyżaków, czemu nie.
Uznano to za czyn godny zapamiętania, przykład waleczności, rycerskości i odwagi. Z tego powodu dano mu w tarczy kamień, a dawne godło przeniesiono na hełm i potrojono, na pamiątkę tych trzech cech.
Kolejne elementy również zasługują na wyjaśnienie. Hełm jak hełm, u nas raczej się do nich nie przywiązywano. A trzymacze... smok i wilk. Świetne zwierzęta. W mojej opinii uosabiają cechy przypisywane Erdembajhsanom. Dwa różne zaś dają niezłe możliwości. Chociaż smok i wilk dla mnie mają podobne cechy, są też zupełnie różne. Tak samo różne są charaktery Erdembajhsanów.
Reszel
Wycieczka szkolna. Trochę fotografii artystycznej z kościoła w Reszlu.
Na wycieczce podobało mi się bardzo, ale zdołowało mnie to, że w ośrodku Galindia opowiadali nam o plemieniu Galindów i nie mówili prawdy. Np. szaman u tych Bałtów. Słów szaman i szamanizm używa się w odniesieniu do ludów Syberii, gdyż stamtąd to słowo pochodzi i tylko tam występuje taki szamańsko-szamański szamanizm. Potem dowiedzieliśmy się, że Galindowie wierzyli w Peruna. Kult P(i)eruna jest poświadczony tylko na Rusi, mimo panującego powszechnie przekonania, że był naczelnym bogiem wszystkich Słowian. W źródłach pisanych cyrylicą jest litera je zamiast e - wygląda jak e, ale to nie jest e. Ba, w rosyjskiej wikipedii napisano wyraźnie:
укр. Перун, белор. Пярун, польск. Piorun.
Turniej Szczeniaka
W czasach smoków i rycerzy w
stolicy królestwa Junmundii odbył się wielki turniej rycerski, który miał
uczcić szesnaste urodziny królewny Jileny. Zaproszono sławnych rycerzy z
całego królestwa i kilku sąsiednich. Przybył i Bren Smokobójca, i Viren
Waleczny, i Awes Młotoręki, i nawet stary Pell Odważny z dwoma młodymi synami.
Subskrybuj:
Posty (Atom)