Jak ozdobić jajka łatwo, tradycyjnie, oryginalnie i ekologicznie?

17 mar 2016
drapanki, drapane jaja, kraszanki, pisanki, barwniki, wielkanoc, jak ozdobić jajka,
z focus.pl
Ten sposób barwienia ma same zalety. Stosuje go na tyle mało osób, że możecie nim zaskoczyć wszystkich. Jest przy tym bardzo prosty, bo ugotować jajka i posłużyć się ostrym narzędziem umie każdy. Nie potrzebujesz do tego nawet specjalnego wyjścia do sklepu, o ile masz w domu jajka i herbatę/cebulę/cokolwiek. Jak sugerują herbatka i cebulka - nie ma żadnej chemii, nie ma nic, czym moglibyśmy zaszkodzić środowisku. Sposób ten - jest jednym z najstarszych - powstał zanim ludzie wymyślili niezbyt fajne chemikalia. Tradycja wskazuje nieco inne barwniki, ale w końcu jest XXI wiek, tak? Możemy robić drapanki inaczej.

Drapanki są prawie jak kraszanki, tylko że na odwrót. Ostatnio tak ozdabiam jajka na jare gody. Spróbuję może w tym roku zrobić kraszanki, bo wiem przecież jak. Z pisankami, gdzie barwników jest więcej, może nie będę się męczyć. Potrzebne:
 • Jajka
 • Garnek, kuchenka itd.
 • Jakiś barwnik - np. łupiny cebuli albo burak. Zobacz niżej 
 • Ostre narzędzie - używałam takiego czegoś do skórek przy paznokciach
Gotując jajka wrzuć do wody swój barwnik. Po ugotowaniu skorupki będą mieć odpowiedni kolor. Teraz zaczyna się zabawa. Zdrapujemy kolor naszym ostrym narzędziem, odsłaniając zwykłą barwę skorupki. Zdrapania mają tworzyć wzór, który ozdobi nasze jajo. W przypadku kraszanki wzór powstaje przed gotowaniem, tworzy się go woskiem, który barwi się sam, ale nie pozwala na zabarwienie skorupki pod spodem. Po usunięciu wosku wzór staje się widoczny.
Znalazłam też ładną listę barwników prostych do zdobycia, zobaczcie. Dołączam od razu tradycyjne barwniki, choć zawsze mi żal kory dębu czy młodego żyta.
 • Czerwony - buraki, mrożone maliny, żurawina
 • Pomarańczowy - chilli, cebula (to raczej brąz, przypominam)
 • Żółty - kurkuma, zielona herbata, nać marchwi, skórki pomarańczy lub cytryn, zielony kminek, kora młodej jabłoni, kwiat nagietka
 • Zielony - nać pietruszki, pokrzywa, trawa, szpinak, liście laurowe, pędy młodego żyta, listki barwinka
 • Niebieski - czerwona kapusta, suszone jagody, jeżyny, płatki bławatka
 • Fioletowy - owoce czarnego bzu, czerwona kapusta, kwiat hibiskusa, czerwona cebula, płatki kwiatu ciemnej malwy
 • Brązowy - łupiny cebuli, czarna herbata, mocna kawa, łupiny orzecha włoskiego, pieprz cayenne (bardziej beżowy) 
 • Czarny - kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
Nie mam na razie własnych zdjęć, jeszcze nic nie robiłam w tym roku, a w zeszłym bloga jeszcze nie było. Wklejam za to najładniejsze drapanki z sieci.
zdobienie jajek łatwo, tradycyjnie i ekologicznie, jare gody, drapanki, kraszanki, barwienie jajek
z mamycel.pl
kraszanki, pisanki, barwione jaja, DIY, tradycyjne ozdabianie jajek
garnek.pl
Gdy szukałam drapanek w sieci google jakoś nie pokazało mi jajek z chrześcijańskimi motywami. Były jedne, ale one były pomalowane, a nie wydrapane. Ciekawe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz