Marzanna barwierska

15 mar 2016
Bylina, kwitnie od czerwca do sierpnia. Ojczyzna: Europa. Występuje w krajach śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Resztki dawnych plantacji zdziczały we Francji, Holandii i Europie środkowej. Barwnik alizaryna służył do farbowania spodni piechoty francuskiej i materiałów na fezy tureckie. W krajach śródziemnomorskich uprawiana od starożytności. By dowiedzieć się więcej o Marzannie zajrzyj do wpisu Słowiańscy bogowie
Kłącze dwuletnie rzadziej trzyletnie wykopuje się w marcu lub kwietniu, albo wrześniu i październiku, suszenie w temperaturze do 40C. Ma swoisty zapach i nieco gorzkawy, ściągający smak.
Hamuje wzrost kamieni nerkowych i pęcherzowych, działa moczopędnie i dezynfekująco, do użytku wewnętrznego w postaci proszku lub odwaru, jako składnik mieszanek ziołowych lub gotowych preparatów przy kamieniach. Substancje czynne w kłączu marzanny rozkładają kamienie i umożliwiają wydalenie ich z moczem, osłabiają napięcie mięśni w okolicy dróg moczowych i ułatwiają wydalanie kamieni. Zewnętrznie stosowana rzadko, przy owrzodzeniach i źle gojących ranach.
rysunki, zielarstwo, rysunek, zielnik, projekt
Marzanna barwierska
Marzanna barwierska, Rubia tinctorum, rodzaj marzanna, rodzina marzannowatych, Rubiaceae, goryczkowce Gentianales, astrowe Asteridae, dwuliścienne, okrytonasienne, nasienne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz