9 inspiracji - wrzesień

29 wrz 2016 Brak komentarzy:
9 rzeczy, linki, ciekawe wpisy, posty, słowiańsko, blogowe, kreatywne, artystycznie, podsumowanie miesiąca
Zaczął się rok szkolny, więc mniej czasu spędziłam w sieci. W związku z tym, moje 9 inspiracji wybrałam z mniejszej ilości artykułów. 
  

Recyklingowe DIY

27 wrz 2016 Brak komentarzy:
czarne tasiemki, DIY, recykling, buty,
Kupiłam sobie wzorzyste folkowe tasiemki, bo chciałam mieć takie właśnie czarne sznurówki. Niestety, sprzedawano je w zestawach po pięć, z czego cztery tasiemki były białe. Z białymi też można by coś zrobić. Okazało się, że przydadzą się do ozdobienia pudełka na kredki.
  

Telegonia, czyli ogarnij się, internecie!

25 wrz 2016 Brak komentarzy:
bzdury internetowe, Słowianie, genetyka, dzieci, stempel na jajnikach
Scrolluję sobie twarzoksiążkę i widzę tam treści z polajkowanych fanpejdży i wielu grup. Większość całkiem fajna, ale czasami się trafia na rzeczy tak złe, że trzeba je skrytykować. Co za ludzie to piszą? 

Uwaga! Czytanie grozi fermentacją mózgu!

  

Dwudziesty drugi września

22 wrz 2016 Brak komentarzy:
Plan na jesień, równonoc, początek jesieni, plony, cele na porę roku, jarzębina, zeszyt
W sumie to nie mam nic nowego do powiedzenia w kwestii zwyczajów związanych z tą datą. Przejdźmy może od razu do ciekawszych spraw.
  

Letnia muzyka

20 wrz 2016 Brak komentarzy:
muzyka, rodzaje, wrażenia, przeżycia
Gdy latem poznawałam innego rodzaju muzykę przebiegało to zwykle tak: wikipedyczna lista gatunków muzyki, klikam coś ciekawego, podanego w artykule wykonawcę znajduję na YT. Słuchanie nowych wykonawców, nie zawsze zachwycających, przerywałam co jakiś czas, czymś, co znam i lubię od dawna. W końcu doszłam do momentu, gdy przerwę chciałam poświęcić na słuchanie zespołu, który jeszcze niedawno był nowy.
  

Duchowość a twórczość

18 wrz 2016 Brak komentarzy:
fotografia, sztuka, aparat, gotowanie, kawa, kwiaty, odkrycia naukowe, wychowanie, ulepszanie techniki; źródło: JestRudo
Zacznijmy od tego, że w tym wpisie słowo twórczość nie odnosi się tylko do sztuki (malarstwa, pisania, tańca) ale i do tworzenia organizacji, ulepszania techniki, odkryć naukowych, wychowania porządnych ludzi, czy nawet gotowania. Na jednym wykładzie widziałam taką tabelkę porównującą różne dziedziny.
Wartości Cel Dziedzina
poznawcze prawda nauka
estetyczne piękno sztuka
pragmatyczne użyteczność wynalazczość
etyczne dobro religia
  

Lato 2016

15 wrz 2016 Brak komentarzy:
lato 2016, podsumowanie, książki przeczytane, ważne sprawy i wydarzenia
Myślę, że lepiej pasują mi podsumowania związane z porami roku niż semestralne.
  

Ruta zwyczajna

13 wrz 2016 Brak komentarzy:
zielnik, rysunki roślin, botanika, biologia, natura, żółte kwiaty
Ruta graveolens. Roślina wieloletnia kwitnie od czerwca do sierpnia. Chamefit*. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, rozprzestrzeniła się w Europie Południowej i na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uprawiana w wielu krajach, w tym Polsce.
Cała roślina ma silny, mało przyjemny zapach i gorzki smak. Surowiec to ziele i liść. Szczyty pędów ścina się przed kwitnieniem i suszy w warunkach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych, a następnie osmykuje liście, odrzucając łodygi. Przy zbiorze i pracach pielęgnacyjnych używa się rękawiczek, gdyż ruta może spowodować poparzenia skóry.
Zawiera olejek eteryczny, furanokumaryny, flawonoidy (m.in. rutyna i kwercetyna), alkaloidy (skimianina, graweolina, arboryna i rutamina), kumarynę, umbeliferon, kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowego (działanie wiatropędne, żółciopędne, nieznacznie moczopędne), obniża też w niewielkim stopniu ciśnienie krwi. Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach usprawnia się nieco krążenie obwodowe. Hamuje wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi i ma własności odtruwające.
Systematyka: rodzaj ruta, rodzina rutowate Rutaceae, rząd mydleńcowce Sapindales, klad różowych Rosidae, okrytonasienne.
*roślina niskopączkowa

Metody notowania

11 wrz 2016 Brak komentarzy:
jak notować, czarnobiałe zdjęcie, zeszyt, pegaz, life is perfect, biurko
Ten moment, gdy mam zastępstwo ze swoją ulubioną biolożką... której reszta mojej klasy nienawidzi, bo w przeciwieństwie do naszej biolożki nie dyktuje. Inni nie potrafią sobie poradzić z notowaniem. Albo ten moment, gdy ktoś cały czas zagląda mi do zeszytu, bo nie nadąża z pisaniem. Zaczęłam się bać, co się z tymi ludźmi stanie na studiach. Wkrótce podarowałam im artykuł w szkolnej gazetce. W końcu matura już niedługo, jak wbili mi do głowy nauczyciele. A po niej studia, na których zamiast dyktujących nauczycieli są niedyktujący wykładowcy. Na umedzie wykłady dla nas prowadzili ludzie, którzy uczą też studentów. Żaden z nich nie dyktował. Nie wiem jak klasa przyszłych lekarzy to przeżyje. 
  

W kraju Mermeków

8 wrz 2016 Brak komentarzy:
góra, mgła, las, pastelowe kolory, krajobraz, baśń, społeczeństwo
Wędrowałam dziś przez kraj zamieszkany przez dziwny lud Mermeków. Mają oni niezwykłe obyczaje i obraz świata różny od naszego.
Mermekowie uważają, że są wśród ludzi najlepsi i to oni znają najlepszy sposób bycia człowiekiem. Na bycie człowiekiem składają się bycie prawidłowo kobietą lub mężczyzną i bycie prawidłowo dzieckiem, młodym człowiekiem lub starszą osobą, prawidłowe bycie biednym i prawidłowe bycie bogatym, a nawet prawidłowe bycie chudym lub grubym. Wydawałoby się to zwyczajne, ale uważają oni, że to, co prawidłowe dla młodej, szczupłej kobiety niezbyt zamożnej nie jest prawidłowe dla dorosłego, dobrze sytuowanego mężczyzny – choć zasady moralne uważają za niezmienne, dają różnym grupom ludzi różne zasady. Ba, nawet wygląd może mieć wpływ na sposób bycia człowiekiem prawidłowo – ludzie, którzy nie wyglądają prawidłowo, nie są prawidłowi. Tych, którzy robią coś dobrego, ale przypisanego innej grupie, karzą.
  

Malowanie na szkle

6 wrz 2016 Brak komentarzy:
DIY, malowanie na szkle, kwiaty, błękit, granat
DIY - szklanki pomalowane specjalnymi farbami. Szklanki zmieniły się w świeczniki i wyglądały w tej roli świetnie. Przez jakiś czas chowałam w nich kredki. Też sprawdzały się świetnie. W malowaniu żadnej specjalnej filozofii nie ma - bierzemy farbę, wodę, pędzle i jazda. Polecam tylko użyć czegoś płaskiego, a nie okrągłego jak moje szklanki. Najłatwiej było ozdobić dno. 
  

Metakobiecość, metamęskość...

4 wrz 2016 Brak komentarzy:
kobiecość, feminizm, przemyślenia, prywata, prawdziwe kobiety
Dawno temu na osiemnastce koleżanki. Założyłam ubranie, które było moim zdaniem idealne. Pamiętacie wpis o tym, jak znalazłam swój styl? Był element z mojej bazy, były dwa moje kolory, sukienka, w której zawsze słyszę komplementy i którą uwielbiam, więc założyłam ją nie przed wyjściem, a dużo wcześniej, by nacieszyć się chodzeniem w niej. Byłam bardzo zadowolona z siebie.
Przychodzę, witam się z ludźmi i słyszę, że moje buty są okropne. Że nawet japonki byłyby lepsze i jestem trzy razy mniej kobieca niż w czymkolwiek innym. Powiedziała mi to oczywiście najbliższa z osób na imprezie. Której ubioru nie skomentowałam, bo miałam wrażenie, że zrobiła wszystko, by czasem nie wyglądać dobrze.
  

Pierwszy września

1 wrz 2016 Brak komentarzy:
Rok temu był Stalin, Hitlera nie chciałam wstawiać, niczego masakrycznego też nie, więc Hiroszima i obozy koncentracyjne odpadły, choć z rozpędu zaczęłam szukać obrazów w google. Tak mnie zmotywowały, że umiałam wstawić tylko pacyfkę.
A mnie czeka matura w tym roku szkolnym. Tak się cieszę...