Zeus

19 cze 2015
płaskorzeźba - bóg gromowładny; źródło - picography
Jeśli komuś Zeus kojarzy się tylko z niewyżytym seksualnie władcą bogów, to znak, że nie zrozumiał mitologii i religii greckiej.

Zeus panuje nad bogami nie dlatego, że jest najsilniejszy lub największy czy jakoś inaczej naj. Po prostu uosabia władzę i prawo, co predystynuje go do rządów. Ares nie mógłby być władcą - wszystko by roz… Nieważne. Hestia ma za mało charyzmy i nie lubi konfliktów, których przecież u nich mnóstwo, Posejdon jest za to zbyt porywczy.
Oprócz prawa Horkios zajmuje się też burzami, niebem i deszczem. Deszcz spadając z nieba zapładnia ziemię (stąd  związek Zeusa z Demeter), czyni ją urodzajną. Związek z tą płodnością pokazuje chociażby róg obfitości. 
W suchej Grecji deszcze jest bardzo potrzebny i to on jest głównym źródłem wody (w Egipcie był nim Nil). Dlatego Zeus musi być płodny. Mity o jego kochankach muszą istnieć właśnie z tego powodu. A tak poza tym, kto nie chciałby powiedzieć, że jest synem Zeusa?
To deszcz czyni go tak ważnym, chociaż we wczesnym okresie rozwoju religii greckiej ważniejsza była… Hera. Pani małżeństw, rodziny, płodności i piękna, a także bogini nieba. Przecież wiemy jak często kobiety umierały w połogu. Poza tym, kto chciałby mieć nieudane małżeństwo i skłóconą rodzinę?
Z dzieci Zeusa warto zwrócić uwagę na Atenę, jego i tylko jego córkę i ulubienicę. Mądrość, dziecko prawa i władzy. Przejdźmy też do jego dzieci z żoną, bo takie też były: Hefajstos, kowal (kowalstwo jest fajniejsze od innych rzemiosł), Ejlejtyja, bogini porodów, czyli raczej klimaty jej matki, Hebe - młodość, a wreszcie Ares, którego uwielbiam. Bóg wojny, ale każdą wojną przegrał. Bo nie był bogiem wojny sprawiedliwej. Śmiem twierdzić, że wojna Ateny też dobra nie bywała...
Zajmuje się konfliktami, zniszczeniem i okrucieństwem, towarzyszą mu Fobos (strach) i Dejmos (lęk). A jego siostrą bliźniaczką jest Eris.
Zaś najfajniejszą parą w mitologii greckiej są Afrodyta i Ares.
Z dzieci Zeusa ważny również jest Herakles, projekcja ludzkiego marzenia o potędze. Ale o Heraklesie to można by napisać znacznie więcej niż o Zeusie.
Skoro już przeszliśmy do tematu dzieci ze śmiertelniczkami, to Kastor, Polideukes, Helena i Klitajmestra. Dwie córki miały mocno patologiczne rodziny (najpierw się mordują, potem mszczą się również morderstwami).
Drzewem Zeusa jest dąb, a zwierzęciem orzeł, co nikogo raczej ni dziwi.

Napisałam to w trzy minuty przed geografią, a zaczęte teksty leżą. Co do bibliografii: wiem, że to o Herze było w Mitologii greckiej z czarnej serii, ale reszta to dość znane informacje i raczej nie ma sensu wskazywać źródeł. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz