Historia herbu Kamień

6 cze 2015
Nie chcesz być moim wrogiem ~ Tomek
by Quozio
Jak już wspominałam, musiałam sobie wybrać bitwę w historii. Wystarczająco pasującą do Tomka i Erdembajhsanów, wystarczająco wielką, w odpowiednim herbie. Są legendy herbowe, których bohater dostaje herb w czasach, gdy nie było heraldyki, ale jest XXI wiek, zaraz wyguglacie bitwę. Poitiers, takie fajne i ważne, odpada.
No to najważniejsze bitwy średniowiecza i skreślamy te zbyt wczesne. Bouvines, 1241... Dlaczego? Dlaczego?! Tu się biją Francuzi z jakimiś rodami. To nie jest normalne. Wojna o zjednoczenie Francji. Francuzi wygrali i zrobili się ważniejsi, załamała się potęga Welfa, zmiany w Niemczech.
Bitwa nad Kałką to to samo, co Płowce, tylko przegrane i bardziej na wschodzie. Nie mogą walczyć z Mongołami, a tym bardziej dostać herbu po przegranej. Ajn Dżalut... Z Mongołami walczą Arabowie, nie wiem, po której niby stronie mieliby być Erdembajhsanowie i jeszcze dostać herb.
Crécy to jakaś śmieszna bitwa, ogólnie wojna stuletnia mi bardzo nie pasuje. Następna nazwa taka swojska - Kosowe Pole.Ogólnie niezła. Bijmy muzułmanów, jej! O, nie, na Kosowym Polu zabito dowódców obu stron! Nie miał kto nadać herbu.
To wracamy na Grunwald. Ale co się dowiedzieliście, to wasze.
Herb od Jagiełły jak najbardziej mi pasuje. Skoro herby Polacy od jakiegoś czasu mieli, a Litwini jakby mniej, to Erdembajhsanów ustawiam po stronie litewskiej. Jak na razie wiedziałam, że przez pewien czas, mniej więcej wtedy, byli w Rzeczypospolitej.
Wrze bitwa, Tomasz Erdembajhsan - każdy przodek Tomka się tak nazywał - walczy. Wytrącają mu miecz z ręki. Broń gdzieś znika. Facetowi to oczywiście nie pasuje, poza tym chce żyć. Lepiej brać udział w walce niż nie brać. A pod ręką ma tylko kamienie. No to zaczął nimi rzucać w krzyżaków, czemu nie. Uznano to za czyn godny zapamiętania, przykład waleczności, rycerskości i odwagi. Z tego powodu dano mu w tarczy kamień, a dawne godło przeniesiono na hełm i potrojono, na pamiątkę tych trzech cech.
Kolejne elementy również zasługują na wyjaśnienie. Hełm jak hełm, u nas raczej się do nich nie przywiązywano. A trzymacze... smok i wilk. Świetne zwierzęta. W mojej opinii uosabiają cechy przypisywane Erdembajhsanom. Dwa różne zaś dają niezłe możliwości. Chociaż smok i wilk dla mnie mają podobne cechy, są też zupełnie różne. Tak samo różne są charaktery Erdembajhsanów.
herb Erdembajhsanów; w tarczy czerwonej słup srebrny, na niej kamień czarny. Klejnot, wyrastające z korony trzy rogaciny, rozdarte, przekrzyżowane, czarne. Labry srebrne podbite złotem. Tarczę podtrzymują: z prawej smok, z lewej wilk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz