Pokrzyk wilcza jagoda, Atropa belladonna, rodzaj pokrzyk, rodzina psiankowatych, Solanaceae, rząd psiankowców, Solanales, klad astrowych i dalej jak pozostałe astrowe.
Bylina kwitnąca od czerwca do sierpnia. Rośnie w rozproszeniu lub skupiskach, na skrajach cienistych lasów liściastych, bukowych, na porębach i pastwiskach od okolic pagórkowatych po piętro podalpejskie, w całej Europie Południowej, Środkowej i Zachodniej.
Surowiec: korzeń, rzadziej liść lub ziele. Korzenie czyści się przecina wzdłuż i suszy w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Również liscie i ziele należy suszyć szybko i natychmiast pakować, aby zapobiec zwilgotnieniu i zbrunatnieniu. Dawka śmiertelna to od 5 do 15 owoców.
Surowce są bezwonne, mają gorzki smak. Wszystkie części rośliny silnie trujące, należy uważać aby nie pomylić ze zwykłą jagodą oraz chronić ręce i zwłaszcza oczy. Zawiera alkaloidy tropanowe, przede wszystkim L-hyoscyjaminę, atropinę, skopolaminę, oraz mniej apoatropiny i belladoniny. Wpływa na niektóre ośrodki nerwowe, osłabia czynność wydzielniczą gruczołów śluzowych i oskrzelowych jak również tworzenie soków żołądkowych oraz powoduje porażenie mięśni gładkich, drgawki, tachykardię i zaburzenia świadomości. Działanie parasympatykolityczne. Stosuje się tylko czyste alkaloidy.
Belladonna – z włoskiego piękna pani. Rzymianki rozszerzały sokiem tej rośliny źrenice by być piękne.
Atropos – przecinała nic życia, starohelleńska bogini, nazwa zatem nawiązuje do dwóch zastosowań pokrzyku.
Przed badaniem wzroku rozszerzono mi źrenicę atropiną. Był rok 2006, a lewa źrenica nadal się nie pozbierała po takim ataku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz