Pokrzyk wilcza jagoda

31 maj 2016
trująca roślina, zielnik, zielarstwo, rysunek, rysunki, rośliny, botanika, biologia, natura, atropina
Pokrzyk wilcza jagoda, Atropa belladonna, rodzaj pokrzyk, rodzina psiankowatych, Solanaceae, rząd psiankowców, Solanales, klad astrowych i dalej jak pozostałe astrowe.
Bylina kwitnąca od czerwca do sierpnia. Rośnie w rozproszeniu lub skupiskach, na skrajach cienistych lasów liściastych, bukowych, na porębach i pastwiskach od okolic pagórkowatych po piętro podalpejskie, w całej Europie Południowej, Środkowej i Zachodniej.
Surowiec: korzeń, rzadziej liść lub ziele. Korzenie czyści się przecina wzdłuż i suszy w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Również liscie i ziele należy suszyć szybko i natychmiast pakować, aby zapobiec zwilgotnieniu i zbrunatnieniu. Dawka śmiertelna to od 5 do 15 owoców.
Surowce są bezwonne, mają gorzki smak. Wszystkie części rośliny silnie trujące, należy uważać aby nie pomylić ze zwykłą jagodą oraz chronić ręce i zwłaszcza oczy. Zawiera alkaloidy tropanowe, przede wszystkim L-hyoscyjaminę, atropinę, skopolaminę, oraz mniej apoatropiny i belladoniny. Wpływa na niektóre ośrodki nerwowe, osłabia czynność wydzielniczą gruczołów śluzowych i oskrzelowych jak również tworzenie soków żołądkowych oraz powoduje porażenie mięśni gładkich, drgawki, tachykardię i zaburzenia świadomości. Działanie parasympatykolityczne. Stosuje się tylko czyste alkaloidy.  
Belladonna – z włoskiego piękna pani. Rzymianki rozszerzały sokiem tej rośliny źrenice by być piękne.
Atropos – przecinała nic życia, starohelleńska bogini, nazwa zatem nawiązuje do dwóch zastosowań pokrzyku.
Przed badaniem wzroku rozszerzono mi źrenicę atropiną. Był rok 2006, a lewa źrenica nadal się nie pozbierała po takim ataku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz