Poganka?

4 mar 2018
las, wiejskość, politeizm, pogaństwo, inne ścieżki, rodzimowierstwo, używanie określenia, religie
Pogański znaczy po prostu wiejski. Co jakiś czas zaczyna się dyskusja  nazywać się poganami, czy nie? Słowo to ma przecież taką niechlubną przeszłość.
W poście Słowniczek już tłumaczyłom znaczenie tego słowa. Przypomnę je znów:
Pogaństwo  określenie obraźliwe, wymyślone przez chrześcijan. Od łacińskiego słowa wieś. Gdy młodzi, wykształceni z wielkich ośrodków przyjęli chrześcijaństwo, nowinkę ze wschodu, na wieś misjonarze nie dotarli. Dlatego na wsi dawna wiara przetrwała dłużej. Zdaniem monoteistów każdy politeizm jest pogański, ale pogaństwem nazywa się raczej religie europejskie, które chrześcijaństwo stłamsiło. Jak zauważyłam, prawie nikt od nich nic nie ma do hinduistów, do rodzimowierców i asatryjczyków już tak.
Gdy chrześcijaństwo zaczęło się szerzyć po świecie rzymskim, było jak kolejna modna nowinka lifestyle'owa w dzisiejszych czasach. Czyli opanowało najpierw miasta, a do wsi misjonarze dotarli później. Z tego powodu wiejski zaczęło znaczyć politeistyczny.
Z jednej strony wiocha  ta mentalna. Niewychowanie, grubiaństwo, zamknięte umysły, hipokryzja.
Z drugiej strony, na słowo wieś myśl ucieka Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, / Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem. Żyjemy dzięki wsi, z której pochodzą chleb, warzywa, mięso, wełna i len na ubrania... Jest moda na wiejskość. Kojarzenie z wsią powinno być chlubą. I dla pogan często jest. To świetne, że gdy próbowano nas obrażać zwrócono uwagę na to, co w nas dobre.
Słowo pogański ma ważną zaletę. Łączy razem Asatru, rodzimowierstwo, druidyzm, wicca i hellenizm. Pod wieloma względami te religie są do siebie podobne i są tak samo mniejszościami religijnymi w Polsce, co warto podkreślić zbiorczym określeniem. Był nawet pomysł, by podczas spisu ludności każdy poganin deklarował się tak, bez dokładniejszego określenia religii  dzięki temu poganie wyszliby jako nieco większa grupa zamiast pokazywać mnóstwo nic nieznaczących grupek. Z dużą zbiorowością trzeba się liczyć. Do tego, nie wszyscy politeiści należą do jakiejś określonej religii, niektórzy np. uważają, że Asatru i rodzimowierstwo są w istocie jednym i tym samym, nie decydują się tylko na jedno z nich. Taki człowiek najzwyczajniej w świecie jest poganinem. Trzecią zaletą używania zreclaimowanego słowa jest to, że było obraźliwe, więc użycie go może być prowokacją, aktem odwagi, buntem...
To określenie oczywiście ma też wady. Gdy ktoś mówi, że jest poganinem, to ja nadal nie wiem, jaką religię on(a/o) wyznaje. Da się nadal użyć tego określenia tak, że będzie brzmieć obraźliwie. Tak samo jest ze słowem kobieta  dawniej było obelgą. Dziś, będąc szowinistą, można go użyć jako obelgi. Mimo to normalnie obelgą nie jest, więc nie przejmujmy się przeszłością obu tych słów. Dalej, tworzy ono błędne myślenie, że wszystkie politeizmy są takie same.
Samo raczej nie nazywam się poganką, a w zakładce O mnie jest prowokacja. Po pierwsze, określenie poganin jest mało precyzyjne. Mam przyzwyczajenie biologiczne, nie lubię jakichś tam listków czy korzonków, nie chodzę po chaszczach czy krzakach. Wolę mieć wszystko ponazywane dokładnie, by zawsze wiedzieć, co rozmówca ma na myśli. I by mój rozmówca wiedział, o czym ja mówię. To określenie nie ma nawet dokładnie wyznaczonych ram, bo trudno czasami powiedzieć, co jest jeszcze pogaństwem, a co nie. Określenie rodzimowierczyni wprost przypisuje mnie do konkretnej religii, a politeistka ma wyznaczone dokładnie ramy, przypisując mnie do określonego rodzaju religii. W języku angielskim jest jeszcze określenie slavic polytheism, które za to po polsku brzmi kulawo  ale jakie jest niesamowicie dokładne. Wreszcie, no jednak pogański było to określenie pejoratywne. Nie lubię się samo obrażać. 

Wydaje mi się, że określenie pogański jest dobre w niektórych sytuacjach  gdy chcemy razem połączyć razem różne ścieżki. W innych przypadkach jestem za używaniem nazw religii lub precyzyjnego określenia politeizm.
A ty? Jakiego słowa wolisz używać w odniesieniu do religii politeistycznych?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz