Mak polny

16 sie 2016
rysunek: czerwony kwiat, poppy, projekt zielnik, roślina, botanika, kreatywnie
Mak polny, Papaver rhoeas, to roślina jednoroczna kwitnąca od maja do sierpnia. Kiełkuje już w bardzo niskich temperaturach, nawet przy +1°C, jesienią lub na wiosnę. Siewki jesienne przezimowują i wiosną wznawiają rozwój. Surowiec: płatki. Zbiera się je w południe podczas słonecznej pogody i przenosi tak, by nie uległy zgnieceniu - inaczej ciemnieją i tracą właściwości. Działa przeciwzapalne, powlekająco, uspokajająco. W medycynie ludowej wewnętrznie napar jest stosowany przy kaszlu, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, bezsenności, nadmiernej pobudliwości oraz zaburzeniach trawiennych na tle nerwicowym. Zewnętrznie używa się naparów podczas stanów zapalnych do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła, przemywania spojówek oczu, irygacji pochwy.
Roślina trująca. Cała roślina zawiera biały sok mleczny, w którego skład wchodzi lekko trujący alkaloid readyna i małe ilości papaweryny. Płatki zawierają także antocyjan – mekocyjaninę oraz związki śluzowe. Nasiona maku zmieszane ze zbożem zabarwiają mąkę na żółto i powodują jej szybkie psucie się.
Płatki nadają się nie tylko do celów lekarskich, da się z nich zrobić czerwony atrament, potpourri i zabarwić nimi leki. Pąki maku zaś są jadalne.
W Wielkiej Brytanii i Kanadzie panuje zwyczaj noszenia w Dniu Pamięci sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci żołnierzy poległych w wojnach. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów. Czerwone maki są też symbolem krwi polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Monte Cassino w pieśń wojskowej Czerwone maki na Monte Cassino. W Starożytnym Egipcie ok. 1 tysiąc lat p.n.e. przystrajano makami grobowce faraonów.
Rodzimy obszar jego występowania obejmuje głównie Europę i położone nad Morze Śródziemnym kraje Afryki Północnej i Azji Zachodniej oraz Pakistan na Półwyspie Indyjskim. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się na Azorach, w Australii, w Ameryce Północnej, na wyspie Hispaniola i w Chile.
Rodzaj Papaver, rodzina makowate, Papaveraceae, rząd jaskrowce, Ranunculales, okrytonasienne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz