Ruta zwyczajna

13 wrz 2016
zielnik, rysunki roślin, botanika, biologia, natura, żółte kwiaty
Ruta graveolens. Roślina wieloletnia kwitnie od czerwca do sierpnia. Chamefit*. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, rozprzestrzeniła się w Europie Południowej i na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uprawiana w wielu krajach, w tym Polsce.
Cała roślina ma silny, mało przyjemny zapach i gorzki smak. Surowiec to ziele i liść. Szczyty pędów ścina się przed kwitnieniem i suszy w warunkach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych, a następnie osmykuje liście, odrzucając łodygi. Przy zbiorze i pracach pielęgnacyjnych używa się rękawiczek, gdyż ruta może spowodować poparzenia skóry.
Zawiera olejek eteryczny, furanokumaryny, flawonoidy (m.in. rutyna i kwercetyna), alkaloidy (skimianina, graweolina, arboryna i rutamina), kumarynę, umbeliferon, kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowego (działanie wiatropędne, żółciopędne, nieznacznie moczopędne), obniża też w niewielkim stopniu ciśnienie krwi. Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach usprawnia się nieco krążenie obwodowe. Hamuje wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi i ma własności odtruwające.
Systematyka: rodzaj ruta, rodzina rutowate Rutaceae, rząd mydleńcowce Sapindales, klad różowych Rosidae, okrytonasienne.
*roślina niskopączkowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz