Kruki cz.9

10 kwi 2016
wilki, wilk, kruk, kruki, niepasujące do wpisu zdjęcie
by Sonja and Roland
Część biologiczna z opisem tych zwierząt. Przy okazji fragment mojej pracy domowej z biologii, mieliśmy wypisać systematykę jakiegoś zwierzęcia i jakiejś rośliny.

Systematyka

królestwoZwierzęta
typStrunowce
podtypKręgowce
gromadaPtaki
podgromadaNeornithes
infragromadaPtak neognatyczny
rządWróblowy
podrządŚpiewający
rodzinaKrukowate
rodzajKruk
Po łacinie kruk to Corvus. W tym rodzaju są wrony, gawrony, czarnowron i jedenaście kruków. Są to:
 • kruk australijski Corvus coronoides
 • kruk białoszyi Corvus cryptoleucus
 • kruk grubodzioby Corvus crassirostris
 • kruk kusy Corvus rhipidurus
 • kruk mały Corvus mellori
 • kruk pustynny Corvus ruficollis
 • kruk somalijski Corvus edithae
 • kruk srokaty Corvus albus
 • kruk tasmański Corvus tasmanicus
 • kruk wielkodzioby Corvus albicollis
 • kruk zwyczajny Corvus corax
Ja może zajmę się krukiem zwyczajnym. Ma 10 podgatunków, niewiele się od siebie różniących.
To największy z krukowatych, obie płci wyglądają tak samo. Cecha charakterystyczna: na podgardlu nastroszone pióra. Ma dużą głowę i klinowaty ogon. Długość ciała 58–69 cm, długość skrzydła ok 44 cm, rozpiętość skrzydeł 117-142 cm, masa ciała 585–2000 g.
Żyją w stadach, gdzie panuje ścisła hierarchia. Osobniki mniej ważne muszą ustępować tym lepszym miejsce przy padlinie itd.. Jeśli awansuje jedno zwierzę, to jego partner automatycznie też. Trochę jak u ludzi: pan profesor i pani profesorowa, przy czym pani może być po zawodówce. Ale u kruków też pani profesor i pan profesorowy. Gdy jest więcej pożywienia, zgrupowania ptaków też bywają większe. Co ciekawe są terytorialne, a odganiając inne ptaki drapieżne nie boją się zaatakować nawet orła! Kruk jest wszystkożerny, ale pokarmy wegańskie nie należą do jego ulubionych. Zjada odpadki, wszystko, co się da (owady, małe ssaki, płazy, gady, jaja, młode i dorosłe ptaki innych gatunków), a żołędzie, nasiona i owoce uzupełniają jego dietę.
Zaloty to akrobacje powietrzne, pokazywanie inteligencji i umiejętności zdobywania pożywienia. Para może razem spędzić resztę życia w jednym miejscu. Kruki raczej nie migrują. Zdarzają się u nich zdrady.
Gniazdo przypomina miskę z dużych patyków i gałęzi połączonych zaprawą z błota, korzeni i kory. Wnętrze wyłożone jest miękkim materiałem. Samica znosi w gnieździe od 3 do 7 bladoniebieskich jaj. Tylko ona wysiaduje jaja przez 18-21 dni. Pisklęta opierzają się po 35-42 dniach, karmione przez oboje rodziców. Zostają z nimi przez sześć miesięcy. Na wolności żyje do piętnastu lat, w niewoli - nawet 40.
Co do głosu: wikipedia mówi, że kruki... nadają sobie nawzajem imiona i nawołują się za pomocą nich! To jest wyjątkowe moim zdaniem. I wystarcza mi za wszystkie dowody inteligencji tych ptaków. A warto wspomnieć, że wszystkie krukowate są inteligentne i kreatywne. Np. potrafią manipulować. Krukowi łatwiej zjeść padlinę, gdy ktoś inny ją za niego podzieli na mniejsze kawałki, bo przecież nie ma zębów. Przywołuje więc wilki lub kojoty jakimś specjalnym dźwiękiem. Resztki pokarmu kruk chowa, pamięta gdzie są jego skrytki... a czasami także gdzie są skrytki innych ptaków i je okrada. Okradają też ludzi, zwłaszcza młode osobniki. Lubią małe, błyszczące przedmioty. Umieją się bawić, np. w złap mnie, jeśli potrafisz z wilkami, wydrami i psami. Podobnie jak Neron, na nowym żerowisku zdarza się, że kruk czeka na np. wronę i dopiero gdy widzi, że ta się nie otruła, zaczyna jeść. 
Zamieszkuje chyba w każdym krajobrazie z wyjątkiem lasów deszczowych i ostatnio się rozprzestrzenia. Rzeczywiście, coraz częściej widuję kruki. W Tybecie zaobserwowano kruki nawet na wysokości 6350m n.p.m.. Lubią wybrzeża. 
Nieprawdą jest, że kruk krukowi oka nie wykole. Jedyni wrogowie kruków to sowy, kuny i właśnie inne kruki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz