Słowiańskie inspiracje - moda

23 maj 2017
folklor, inspiracje, moda, ubrania, ludowo, kwiaty, moodboard
Mówiłam już, że lubię w swoim stroju nawiązywać do słowiańskiego folkloru. Ubiór taki jest kobiecy i zmysłowy, do tego nonszalancki i kolorowy. Krzyczy patrzcie na mnie. Nie wiem, o czym świadczy fakt, że nasz folklor jest ekstrawagancją u nas. Skojarzenia, jakie ma wywołać ten styl:
 • wieś;
 • swojskość;
 • natura;
 • żywość;
 • radość;
 • kobiecość;
 • siła.
W takiej słowiańskiej modzie pojawiają się jako główne kolory czerwień, biel, czerń i odcienie niebieskiego. Do tego róże, fiolety, żółć i zieleń potrzebne do zrobienia tych ślicznych kwiatów. No właśnie – jeśli chodzi o wzory, to są kwiaty i to cię powinno zaspokoić. Materiały powinny być naturalne – plastik to nie to. Ten styl powinien łączyć się z miłością do natury i naturalnych materiałów. Do tego jest chaotyczny i maksymalistyczny. Pasują tu hafty. W biżuterii stosuje się metale szlachetne i nieszlachetne, naturalne kamienie i drewno. Charakterystyczny jest bursztyn, zwłaszcza bursztynowe korale. Widziałabym tu też krzemień pasiasty. Popularny element to lunula, pojawiają się też nasze symbole – np. kołowrót. Jeśli chodzi o włosy, to są one rozpuszczone lub splecione w warkocz, ewentualnie zasłonięte chustą. Klasyczny element to wianek, może być też opaska, jak do przyczepiania kabłączek. Wszystkie skomplikowane wariacje na temat warkoczy mile widziane. Krótkie włosy – jakby mniej.
Styl ubierania się powinien być częścią większej całości – stylu życia. Ja przynajmniej staram się trzymać spójności. Nie będę wyglądać dobrze, jeśli tak ubrana pójdę do maka (chociaż i tak tam trafiam raz na jakiś czas). Bo jest obcy, nienaturalny i niezdrowy. Osoba nosząca się tak powinna być odważna – lęk i niepewność tu nie pasują. 
Oczywiście, można też łączyć style. Elementy folkowe mogą pojawić się m.in. w stylach:
 • rockowym – na przykład glany, podarte, czarne dżinsy, t-shirt z nadrukiem, czerwony sweter albo kurtka, koniecznie z naszym haftem - może być sweter z moodboardu niżej, bursztyny, warkocz nie do końca poukładany;
 • punk – krótka spódnica w czerwoną kratę, czarny top z haftowanym kołnierzykiem, ramoneska, skórzana torba z wielkim, drewnianym brelokiem-rękami boga;
 • hippie – np. dzwony, czerwony t-shirt farbowany w domu, lekkie sandały, haftowana torba folkowa i wianek na rozpuszczonych włosach;
 • boho – np. zwiewna sukienka w folkowe kwiaty, botki i dużo biżuterii z bursztynami;
 • romantycznym – np. pastelowa sukienka z falbankami, czerwone baletki i torebka w tym samym kolorze, błyszcząca lunula na szyi.
Zwykle powodem do nieubierania się tak u osób, którym ten styl się podoba, jest lęk przed przesadzeniem. Też to mam czasami.
Pomyślałam, że moodboard inspirowany słowiańskim folklorem może być fajną inspiracją.
inspiracje, moda, folklor polski, rosyjski, noc kupały, ręce boga, wycinanki, kwiaty, suknie, warkocz
Źródła zdjęć od lewej: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  9 i 10, 11, 12, oraz pierwsze zdjęcie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz