Mówiłam już, że lubię w swoim stroju nawiązywać do słowiańskiego folkloru. Ubiór taki jest kobiecy i zmysłowy, do tego nonszalancki i kolorowy. Krzyczy patrzcie na mnie. Nie wiem, o czym świadczy fakt, że nasz folklor jest ekstrawagancją u nas. Skojarzenia, jakie ma wywołać ten styl:
- wieś;
- swojskość;
- natura;
- żywość;
- radość;
- kobiecość;
- siła.
W takiej słowiańskiej modzie pojawiają się jako główne kolory czerwień, biel, czerń i odcienie niebieskiego. Do tego róże, fiolety, żółć i zieleń potrzebne do zrobienia tych ślicznych kwiatów. No właśnie – jeśli chodzi o wzory, to są kwiaty i to cię powinno zaspokoić. Materiały powinny być naturalne – plastik to nie to. Ten styl powinien łączyć się z miłością do natury i naturalnych materiałów. Do tego jest chaotyczny i maksymalistyczny. Pasują tu hafty. W biżuterii stosuje się metale szlachetne i nieszlachetne, naturalne kamienie i drewno. Charakterystyczny jest bursztyn, zwłaszcza bursztynowe korale. Widziałabym tu też krzemień pasiasty. Popularny element to lunula, pojawiają się też nasze symbole – np. kołowrót. Jeśli chodzi o włosy, to są one rozpuszczone lub splecione w warkocz, ewentualnie zasłonięte chustą. Klasyczny element to wianek, może być też opaska, jak do przyczepiania kabłączek. Wszystkie skomplikowane wariacje na temat warkoczy mile widziane. Krótkie włosy – jakby mniej.
Styl ubierania się powinien być częścią większej całości – stylu życia. Ja przynajmniej staram się trzymać spójności. Nie będę wyglądać dobrze, jeśli tak ubrana pójdę do maka (chociaż i tak tam trafiam raz na jakiś czas). Bo jest obcy, nienaturalny i niezdrowy. Osoba nosząca się tak powinna być odważna – lęk i niepewność tu nie pasują.
Oczywiście, można też łączyć style. Elementy folkowe mogą pojawić się m.in. w stylach:
- rockowym – na przykład glany, podarte, czarne dżinsy, t-shirt z nadrukiem, czerwony sweter albo kurtka, koniecznie z naszym haftem - może być sweter z moodboardu niżej, bursztyny, warkocz nie do końca poukładany;
- punk – krótka spódnica w czerwoną kratę, czarny top z haftowanym kołnierzykiem, ramoneska, skórzana torba z wielkim, drewnianym brelokiem-rękami boga;
- hippie – np. dzwony, czerwony t-shirt farbowany w domu, lekkie sandały, haftowana torba folkowa i wianek na rozpuszczonych włosach;
- boho – np. zwiewna sukienka w folkowe kwiaty, botki i dużo biżuterii z bursztynami;
- romantycznym – np. pastelowa sukienka z falbankami, czerwone baletki i torebka w tym samym kolorze, błyszcząca lunula na szyi.
Zwykle powodem do nieubierania się tak u osób, którym ten styl się podoba, jest lęk przed przesadzeniem. Też to mam czasami.
Pomyślałam, że moodboard inspirowany słowiańskim folklorem może być fajną inspiracją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz