Korczak w mniejszej skali

27 sie 2017
Inspirująca postać, II wojna światowa, Auschwitz, Romowie, poświęcenie
Miałam pracę domową z historii o Auschwitz. Postanowiłam napisać o Romach w obozie.
Po niemiecku Cygan. Teraz się tak nie mówi. W KL Auschwitz osadzono co najmniej 23 tys. Romów. Byli uznawani za rasowo obcych, aspołecznych i mniej wartościowych. W 1935 uznano ich rasową obcość na równi z Żydami. W Auschwitz istniał Zigeunerfamilienlager, choć przed jego powstaniem Romowie trafiali do obozu z innymi więźniami. Byli ofiarami eksperymentów medycznych Josefa Mengele, który od 1943 był lekarzem naczelnym części obozu przeznaczonej dla Romów.
W jedynym źródle możecie dowiedzieć się więcej na temat losów Romów w III Rzeszy. Są to rzeczy przerażające, ale czasami pomijane, w przeciwieństwie do niezwykle podobnych losów Żydów.
Była Niemką, żoną Roma, matką pięciorga dzieci. W Auschwitz Mengele obiecał, że ocali ją i dzieci. Gdy esesmani odnaleźli ich w Kindergarten, przeszukując opustoszały obóz, zaproponowali jej opuszczenie obozu. Bez dzieci. Odmówiła. Zginęła wraz z dziećmi w komorze gazowej.
To wszystko, co o niej wiem. I wcale nie potrzeba tu nic do dodania.
Wiemy o jej istnieniu od współwięźniów. Pewnie była jedną z tych niezapisanych, której numer gdzieś był, ale nic by nam nie opowiedział o jej życiu. Nie wiadomo mi nic o tym, by została przez Niemców lub Romów w jakiś sposób uhonorowana.
Jej historia nadal mnie porusza, choć minęło już trochę czasu, odkąd ją poznałam. Jej wybór nie miał żadnego sensu. Gdyby mnie zapytała o zdanie, kazałabym jej uciekać. Wtedy przynajmniej ona by żyła, zginęłoby pięcioro dzieci, a tak zginęło pięcioro dzieci i ich matka. A jednak, jest jakaś szlachetność i dostojeństwo w jej decyzji.
Jedyne moje źródło na stronie auschwitz.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz