To najpierw może wypiszę, gdzie takich bogów zanotowano, co oczywiście nie uwzględnia informacji trwających w folklorze.
- Prokopiusz z Cezarei: Wierzą, że jeden z bogów, twórca błyskawicy, jest jedynym władcą wszystkiego, i składają mu w ofierze woły i wszystkie inne zwierzęta,
- Postylla Łukasza (Yassa),
- Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae Długosza (Jessa),
- Statua provincialia,
- Sermones Cunradi,
- Postilla Husitae,
- Glosa przy S.Adalberti,
- Kronika Miechowity,
- Kronika Stryjkowskiego,
- Kronika Gwagnina.
Warto dodać także, kto o nim pisał. Gieysztor zgodnie z trójpodziałem uznaje Peruna za boga pierwszej funkcji, skreślając Jaszę i Ładę uznaje część Olimpu Długosza. Według Iwanowa i Toporowa Perun był bogiem drugiej funkcji (czyli wojny, funkcja pierwsza jest sakralna i sądownicza, trzecia to rolnictwo, płodność, produkcja itd.). Pamiętacie, jak pogrubiłam słowo jasieniec w poście o chabrach?
Herb Jasieńczyk z wikipedii |
W polu błękitnym klucz złoty zębami w prawą stroną stronę tarczy obrócony, temiż prosto do góry stojący. W klejnocie pięć piór strusich.
Jasieniec, Jasieńczyk, bóg być może w niektórych regionach nazywał się Jaś. Częste pojawianie się Jasia w różnych piosenkach, teraz wylądował w żartach, niestety. Choć zauważcie, że Jaś zawsze wychodzi na swoje. Postać boga gromowładnego czasami zastępuje w ludowych historyjkach Piotr. Którego atrybutem jest klucz. Godłem w pokazanym herbie też jest klucz. Dziwna zależność, nie? W dodatku, Piotr ma klucz do nieba, którego bogiem jest Jasz.
A wiecie, że jest roślina jasieniec z dzwonkowatych? Taka podobna do chabra.
Co do P(i)eruna – Perun jest imieniem używanym raczej współcześnie. Ma pochodzić od per- czyli uderzać. Uderza oczywiście piorun. Końcówka oznaczająca wykonawcę czynności taka sama jak w słowie piastun.
Część pierwsza
Część trzecia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz