Pokrzyk wilcza jagoda

31 maj 2016 Brak komentarzy:
trująca roślina, zielnik, zielarstwo, rysunek, rysunki, rośliny, botanika, biologia, natura, atropina
Pokrzyk wilcza jagoda, Atropa belladonna, rodzaj pokrzyk, rodzina psiankowatych, Solanaceae, rząd psiankowców, Solanales, klad astrowych i dalej jak pozostałe astrowe.
Bylina kwitnąca od czerwca do sierpnia. Rośnie w rozproszeniu lub skupiskach, na skrajach cienistych lasów liściastych, bukowych, na porębach i pastwiskach od okolic pagórkowatych po piętro podalpejskie, w całej Europie Południowej, Środkowej i Zachodniej.
Surowiec: korzeń, rzadziej liść lub ziele. Korzenie czyści się przecina wzdłuż i suszy w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Również liscie i ziele należy suszyć szybko i natychmiast pakować, aby zapobiec zwilgotnieniu i zbrunatnieniu. Dawka śmiertelna to od 5 do 15 owoców.
Surowce są bezwonne, mają gorzki smak. Wszystkie części rośliny silnie trujące, należy uważać aby nie pomylić ze zwykłą jagodą oraz chronić ręce i zwłaszcza oczy. Zawiera alkaloidy tropanowe, przede wszystkim L-hyoscyjaminę, atropinę, skopolaminę, oraz mniej apoatropiny i belladoniny. Wpływa na niektóre ośrodki nerwowe, osłabia czynność wydzielniczą gruczołów śluzowych i oskrzelowych jak również tworzenie soków żołądkowych oraz powoduje porażenie mięśni gładkich, drgawki, tachykardię i zaburzenia świadomości. Działanie parasympatykolityczne. Stosuje się tylko czyste alkaloidy.  
Belladonna – z włoskiego piękna pani. Rzymianki rozszerzały sokiem tej rośliny źrenice by być piękne.
Atropos – przecinała nic życia, starohelleńska bogini, nazwa zatem nawiązuje do dwóch zastosowań pokrzyku.
Przed badaniem wzroku rozszerzono mi źrenicę atropiną. Był rok 2006, a lewa źrenica nadal się nie pozbierała po takim ataku.

Las cz.2

29 maj 2016 Brak komentarzy:
zieleń, leśnie, drzewa, driady, dobrochoczy, leszy, borowy; źródło: kaboompics.com
Najlepiej zacząć z rozmachem - od bóstw.
  

Wspomnienia

26 maj 2016 Brak komentarzy:
pokrywa skrzyni w grobowcu Tutenchamona, Tutenchamon otrzymuje kwiaty od żony,  Tutankhamun receives flowers from Ankhesenamun; źródło: Wikipedia
Anchesenamon i Tutenchamon
W tym tekście trochę pozmyślałam, co chyba nie jest dziwne. Nie mam informacji by na mumii zidentyfikowanej jako matka dzieci Tutenchamona były ślady takiej śmierci, nie znam też imienia matki Tutenchamona ani nie wiem, kim był Semenchkare, nie wiem, czy realnie przedstawiłam losy Anchesenamon. Mogłam tylko założyć to, co mi bardziej pasowało.
  

Jak się pakować?

24 maj 2016 Brak komentarzy:
wycieczki szkolne, pakowanie się, rozsądek, minimalizm, organizacja
Na wycieczce szkolnej zawsze jest ktoś, kto nie umiał się spakować. Właśnie wyjeżdżam i przypomniałam sobie o takich księżniczkach. Post publikuje się, gdy ja się bawię, może po powrocie będę jeszcze miała inne przemyślenia.
  

Las cz.1

22 maj 2016 Brak komentarzy:
bukwy, azbuki, rysunek, napis, liść, zieleń, drzewa, Rhymer,
Jednak trzeba koniecznie uzupełnić cykl o drzewach.
  

Udomowiłam dziką duszę

19 maj 2016 Brak komentarzy:
Idąc przez las, kryzys, przemyślenia o blogowaniu, zasady są po to, by je łamać, typewriterka
Gdy Ruda przeniosła się na typewriterkę, mnie też dopadały różne dziwne myśli o moim blogu. I jej przykład podsunął mi rozwiązanie.
Zamknę bloga i założę następnego. Z businessplanem. Z określonymi kategoriami, z planem trzymania się tematyki. Z szablonem od początku super hiper. Z grafikami w jednym stylu. Z ogarniętym SEO od początku, z bezszeryfową czcionką, bo podobno lepsza, z szerokimi grafikami, z postami jednej długości, z niezmienną kolorystyką, z profilem idealnego czytelnika, z przydatnymi postami. Ot, taki jak mój blog powinien być. I wiecie, co? Założyłam tego bloga.
  

Języki słowiańskie - infografika

17 maj 2016 Brak komentarzy:
Miałam wątpliwości, czy śląski to język, ale uznałam, że skoro go nie rozumiem, to jak najbardziej. Co nie oznacza, że zaprzeczam polskości ludzi z Kaszub czy Śląska. Język przecież nie równa się naród. Ani państwo, więc nie zawsze miałam taką ładną flagę do wstawienia. No i nie uwzględniałam języków sztucznych.
polski, słowiański, lingwistyka, zachodniosłowiański, południowosłowiański, wschodniosłowiański, ukraiński, rosyjski, czeski
Zostawiłam czarne pola w miejscu godeł umieszczanych na flagach. Bez zaznaczenia ich rozpoznanie kraju byłoby niemożliwe, ale nie umiem porządnie narysować aż tak małego herbu.

Herb romantyka

15 maj 2016 Brak komentarzy:
herb, romantyzm, literatura, heraldyka, Pan Tadeusz, Leliwa, Soplicowo
«Waść ma krzyż w herbie — wołał Podhajski — to skryta
Aluzyja, że w rodzie bywał neofita».
«Fałsz — przerwał Birbasz — Przecież ja z tatarskich hrabiów
Pochodzę, a mam krzyże nad herbem Korabiów».
«Poraj — krzyknął Mickiewicz — z mitrą w polu złotym,
Herb książęcy, Stryjkowski gęsto pisze o tym».
~Pan Tadeusz, Księga czwarta
Od tego momentu czytałam Pana Tadeusza nastawiając się na herby, choć wzmianki o heraldyce były i wcześniej. Mickiewicz, sam herbowy, temat znał i z pewnością użył także takich symboli, by lepiej odmalować Soplicowo.
  

Słowiańskość dla laika

12 maj 2016 Brak komentarzy:
słowiańszczyzna dla laika, edukacja, słowiańskość, słowiańskie symbole
To tekst mojego wewnętrznego cynika, który lubi narzekać. Jest o moim pokoleniu i ludziach młodszych, dlatego głupio mi go pisać - tak jak głupio mi powiedzieć, że gdy ja byłam w podstawówce to z koleżanką obok się rozmawiało podczas jazdy tramwajem, a nie grało na telefonie.
  

Bardziej folk

10 maj 2016 Brak komentarzy:
folk, muzyka, rysunki, Jar, interpretacja piosenki, Słowianie, Słowiańskośćfolk, muzyka, rysunki, Jar, interpretacja piosenki, Słowianie, Słowiańskość
Słuchałam trochę innej niż zwykle muzyki, zatem są też inne ilustracje. Jak tytuł wskazuje, poszłam w bardziej folkowe klimaty. Nawet cofnęłam się w czasie, by narysować Słowiankę z lunulą i kabłączkami. Pierwszy rysunek to Hej na wzgórze, drugi - Ogień i woda. Swoją drogą, nie cierpię rysować ludzi. Nigdy nie jestem z nich zadowolona. 
Nocel mała, kopiel moja. 

Kruki cz.12

8 maj 2016 Brak komentarzy:
janusz boisse blady, droga, piosenka, harcerstwo, kruki, I LO, koper; źródło: unsplash,
Autor piosenki, Janusz Boisse, był nauczycielem w szkole, w której się uczę. Zmarł niedawno, nie miał okazji mnie uczyć. Jest kruk, zatem przytaczam.
  

Piastowie - 2

5 maj 2016 Brak komentarzy:
historia, Bolesław Szczodry, dynastia Piastów, Piastowie, biskup Stanisław ze Szczepanowa, zdrajca, Juliusz Knoor, klątwa, malarstwo historyczne, średniowiecze
Juliusz Knoor, Biskup Stanisław Szczepanowski rzucający klątwę na króla Bolesława Śmiałego
Tym razem do śmierci Władysława Hermana. Poprzednio było do roku 1034, gdy umarł Mieszko II. Zmiany władcy po raz kolejny wyróżnione.
  

Święto konstytucji

3 maj 2016 Brak komentarzy:
Przeczytałam kiedyś konstytucję, choć ten dzień niestety kojarzy mi się z ADHD proboszcza. Życzę wam przestrzegania praw zapisanych w konstytucji, wolności i proboszcza bez ADHD!
prawo, polityka, rocznica, 3 maja, trzeci, orzeł
z przepisnaprawo.pl

Święto wiosny

1 maj 2016 Brak komentarzy:
Jan Matejko - Zaprowadzenie chrześcijaństwa
Dzień pamięci ofiar chrystianizacji Słowian (i w ogóle ofiar fanatyków religijnych, bo nie byliśmy jedyni na świecie w takiej sytuacji), Beltane, zapewne też Belleteyn, we Francji Święto konwalii, a w Kazachstanie Dzień Ludu. Ten Kazachstan najciekawszy. Idę zapalić świeczkę, ale z innego powodu. A w ogóle, poczytajcie o Czarodzielnicy.