Rocznica

30 kwi 2016 Brak komentarzy:
Dziękuję tym wszystkim, którzy czytali mojej wątpliwej jakości wypociny i te lepsze teksty. Specjalne podziękowania dla Pauli Stadnik, Zosi L.S. i Łukasza.

Po co mi blog?

No właśnie. A po co mi moje rysunki? Po co mi pasja? Po co to wszystko? Jaki jest sens naszej marnej egzystencji? Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?
Trudne pytania, nie?
  

Uczucia religijne

28 kwi 2016 Brak komentarzy:
ze strony player.pl
Nigdy niczyich nie obraziłam, a zarzucano mi to mnóstwo razy.
Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
~Art. 196.
Nie naszczałam na krzyż, nie spaliłam synagogi, nie podarłam koranu. Nie obraziłam niczyich uczuć religijnych. 

Nie zarzucaj mi przestępstwa, jeśli nawet nie wiesz, na czym ono polega.

Religioznawstwo - spis książek

26 kwi 2016 Brak komentarzy:
paweł zych i witold wargas, słowiański, słowianie, religie świata, religioznawstwo
Kiedyś umiałam się zaczytywać w książkach o mitologii Greków czy Egipcjan. Egipska nawet momentami wydawała się sensowna. Potem mi trochę przeszło. Kiedy? Podstawówka i to jakoś w połowie.
Potem czytywałam o religiach trochę wybiórczo. Czasem o rzymskich, czasem o celtyckich wierzeniach. Religioznawstwo nie było moją wielką pasją. Następnie przeczytałam Podróże do piekieł (pisałam o Podróżach do piekieł też tu) i dostałam fazy, która wciąż trwa. Ta książka sprawiła, że zaczęłam sobie bardziej uświadamiać, co siedzi w religiach uznawanych za bardziej prymitywne, politeistycznych, dalekich i właśnie takich trochę nieuznawanych w świecie. Oczywiście, te wielkie religie też mnie interesują, ale jakby mniej.
  

Kruki cz.11

24 kwi 2016 Brak komentarzy:
sny, marzenia, sen, kruk, duchowość, kruki, Chors; źródło: unsplash
Kruki kilka razy mi się śniły. Sądzę, że te sny, które pamiętam, są dość ciekawe.
  

Stereotypy

21 kwi 2016 Brak komentarzy:
figeneration.pl
  

Słowiańska uroda

19 kwi 2016 Brak komentarzy:
blondynka, kwiaty we włosach wianek, niebieskie oczy, dziewczyna, dziecko, cute
Istnieją etniczne typy urody. Sądzę, że etniczność jest cechą wtórną, ktoś najpierw wybrał typy urody, a potem połączył z ludami. Jednak połączenie nawet wyszło.
  

Kruki cz.10

17 kwi 2016 Brak komentarzy:
kruk, raven, ravenclaw, hogwart, piorun, geek, nauka, inteligencja, ikona, języki
Już przy grece zaciekawiło mnie, jak kruk może brzmieć w innych językach. Postanowiłam wstawić języki, które używane są w Europie lub są indoeuropejskie. Brałam pod uwagę pochodzenie języków układając je. Tak więc kolejno słowiańskie (zachód, wschód, południe), bałtyckie, germańskie, celtyckie, romańskie, łacina, greka, albański i sanskryt, by przejść do ugrofińskich i na koniec ostawiony baskijski. Grupę indoirańską zlekceważyłam, sorki. Ogólnie, wiele języków pominęłam, żeby to się zbytnio nie rozrosło, a jednak było dość informacji, by mieć jakieś wnioski. W pewnym momencie zamiast szukać słowników otworzyłam wikipedię i sprawdziłam, jak artykuły o kruku zwyczajnym są zatytułowane w różnych językach. Znalazłam języki, o których istnieniu nie wiedziałam. I po co wikipedia w nawaho albo po kaszubsku? A w ogóle, w językach czytanych od prawej do lewej, lewa kolumna wikipedii jest po prawej. 
  

Compelle Intrare

14 kwi 2016 Brak komentarzy:
Ukrzyżowanie El Greco
Było to całe nawracanie pogan, bo racja chrześcijan jest najlepsza. Największe barbarzyństwa są popełniane w imię religii pokoju i miłości. Nawrócenie pogańskiej Europy uważam za jedną ze zbrodni dokonanych na ludzkości. Żeby było zabawniej, nikt za nią nie odpowiedział.
  

Dziurawiec zwyczajny

12 kwi 2016 Brak komentarzy:
rośliny, botanika, zielarstwo, projekt zielnik, rysunki,
Bylina odznaczająca się dużą zmiennością, kwitnie od maja do września, pospolita w widnych lasach, na polanach, krzaczastych stokach skałach, miedzach, suchych lakach i pastwiskach, na wrzosowiskach, nad rzekami i na przydrożach oraz ugorach, od nizin po piętro podalpejskie, rozprzestrzeniony w umiarkowanej strefie Eurazji i Azji Zachodniej, występuje również w Afryce Północnej i na Wyspach Kanaryjskich
Surowiec - ziele, ścina się rośliny nożycami na początku kwitnienia. Nie zbiera się dolnych części pędów i przekwitniętych roślin, ponieważ surowiec nie powinien zawierać owoców. Zebrane pędy suszy się w przewietrzanym pomieszczeniu rozpostarte cienką warstwą lub związane w pęczki i zawieszone na sznurze. Można je również suszyć w suszarni w temperaturze około 40 C.
Ziele ma słaby aromatyczny zapach i gorzkawy smak. Pobudza przemianę materii, środek żółciopędny i przeciwzapalny, działa uspokajająco na układ nerwowy i poprawia krążenie krwi. Przyspiesza gojenie się ran. Najważniejsze składniki to barwnik hyperycyna, hyperozyd, rutyna i kwercetyna, garbniki (około 10%) i olejek lotny (0,1%), który zawiera olefinowe terpeny, pinen i seskwiterpeny
Zaleca się używanie dziurawca wewnętrznie w postaci odwaru i gotowych preparatów przy nieżytach żołądka i jelit, biegunce, braku apetytu, stanach depresyjnych i niespokojnym śnie. Zewnętrznie stosuje się w postaci wyciągów olejowych do leczenia ran, guzów krwawniczych odbytnicy i oparzeń.
Dziurawiec zwyczajny, Hypericum perforatum, dziurawiec, dziurawcowate, Hypericaceae, jedyny przedstawiciel rodziny w Polsce, malpigiowce, Malpighiales, różowe, Rosidae, dwuliścienne, okrytonasienne, nasienne.

Kruki cz.9

10 kwi 2016 Brak komentarzy:
wilki, wilk, kruk, kruki, niepasujące do wpisu zdjęcie
by Sonja and Roland
Część biologiczna z opisem tych zwierząt. Przy okazji fragment mojej pracy domowej z biologii, mieliśmy wypisać systematykę jakiegoś zwierzęcia i jakiejś rośliny.
  

Turbosłowianie nie są miłośnikami Słowian!

7 kwi 2016 Brak komentarzy:
słowiański symbol, turbosłowianie, grabki, słowiańskie symbole
Moja przyjaciółka szukając obiegu azotu w przyrodzie (praca domowa z biologii) znalazła słowiańską stronę i wysłała mi link, bo pewnie mnie zainteresuje. Wchodzę i patrzę: WEDY. No nie, tak się nie bawimy. Ale obieg azotu w przyrodzie był.
  

Mordercze absurdy

5 kwi 2016 Brak komentarzy:
ustawa antyaborcyjna, prawa człowieka, pospolite ruszenie blogerek, absurd prawa
Ona: zakochała się. Nigdy jeszcze przy nikim tak się nie czuła. Niedługo wyjdzie za mąż. Sama sobie zazdrości faceta, który jest tak niezwykły. On: kocha ją. Są razem już jakiś czas i planują ślub. W USC załatwiają formalności, uzgodnili wszystko z żercą.
Ona: zaszła w ciążę. Małżeństwem są pół roku. Jest przeszczęśliwa. Z mężem nie mogą zdecydować się na imię dla ewentualnego chłopca, choć imię żeńskie łatwo wybrali. Wszyscy udzielają jej mnóstwa rad co do zdrowia w czasie ciąży, opieki nad dzieckiem i wychowania. On: nie wiedział, że można być tak szczęśliwym. Myśli nad zakupem większego mieszkania, choć żona twierdzi, że obecne jest dobre. Trochę jej zazdrości - tak naprawdę to ona przeżywa ciążę, a on może tylko od niej się dowiedzieć, że dziecko się poruszyło. Przynajmniej na razie. 
  

Kruki cz.8

3 kwi 2016 Brak komentarzy:
romantyzm, sztuka romantyzmu, malarstwo, olej na płótnie, kruki, kruk, wiersze, poezja, źródło: wikipedia
Drzewo kruków, Caspar David Friedrich
Powoli zaczyna brakować mi mitologii, więc może literatura. Kolejna lekcja polskiego.