Seks goryli a ukrzyżowanie

31 mar 2016 Brak komentarzy:
 barok, Jezus Chrystus, chrześcijaństwo, ukrzyżowanie, seks goryli, psychoanaliza, ewolucja, Freud, totemizm i egzogamia
Złożenie Chrystusa do grobu, Caravaggio
Wszystkie te tezy pochodzą od Freuda, nie ode mnie.
  

Herb Łada

29 mar 2016 Brak komentarzy:
czerwnia, łada x2, boreyko, kościesza, heraldyka polska, podkowa, axis mundi
Mój ulubiony herb zasługuje na swój opis. Wspominałam już o nim we wpisie Herby, gdzie go zresztą umieściłam. Co my tu mamy?
  

Jak znalazłam swój styl?

27 mar 2016 Brak komentarzy:
buty szkolne, trampki, kwiaty, folkowe sznurówki, folk, wzory kwiatowe
Nigdy nie wiedziałam jak nazywa się styl, w jakim się ubieram. No ale pod wpływem wpisów u Oli – ten i ten – zapragnęłam się dowiedzieć, jaki jest mój styl albo połączeniem jakich stylów jest. Na początek przejrzałam szafę i wyrzuciłam z niej mnóstwo ubrań po mamie, bo:
  • to były golfy
  • miały brzydki, nietwarzowy kolor
  • jakiś dziwny kołnierz sprawiał, że nigdy ich nie nosiłam
  • nie podobały mi się.
Albo wszystko na raz. Z moich bluzek dwie były złe – pierwszej jakoś nigdy nie nosiłam, drugą lubiłam w podstawówce i mimo że była wciąż dobra, to już do mnie nie pasowała. Potem zaczęłam opisywać to, co nazywa się bazą. Kojarzy mi się z męską toaletą na pierwszym piętrze w szkole, ale dobra. Moja baza:
  • Glany i musiały być pierwsze
  • Kilka ulubionych t-shirtów (kolorowy, błękitny, dwa różowe, biały z kolorowym nadrukiem)
  • Czarne i granatowe dżinsy, spodnie khaki 
  • Jeszcze inne rzeczy, których nie ma sensu wymieniać
  

Share Week 2016

24 mar 2016 Brak komentarzy:
JestRudo, komputer, biurko, biel, fajne blogi, blogosfera, polecanie, linki
Uwielbiam blogowanie. I blogi. Czytam ich mnóstwo, w ogóle nie wiem, czemu w tym Share Weeku mają być trzy. To ja nawet ułamka niewielkiego tu nie zmieszczę. Jak ktoś chce się dowiedzieć o co chodzi - o, wyjaśnienie.
Tak więc wstawiam tu odkrycia niedawne (niedawne dla mnie) i blogi mniej znane, bo nie wiem, czy jest sens polecać celebrytów blogosfery. 
  

Jemioła pospolita

21 mar 2016 Brak komentarzy:
Zimozielony krzew, półpasożyt. Spotykany często na drzewach liściastych, pewne podgatunki na sośnie, jodle; od nizin po pogórze, sporadycznie w pietrze górskim. Występuje w Anglii środkowej i południowej, krajach śródziemnomorskich, Iranie, Himalajach, Tybecie, na północy Indii, w Chiny, Japonia, Eurazji. Zasiedla niepołączone ze sobą obszary. Korzenie przekształcone w haustoria, czyli po ludzku ssawki.
Cele lecznicze: ulistnione wierzchołki gałązek, zbierane jesienią, suszenie w temperaturze do 40C, słaby zapach i smak gorzkawocierpki. Najważniejszy składnik to alkaloid wiskotoksyna - oprócz tego jest też cholina i acetylocholina. Obniża ciśnienie krwi, wzmacnia mięsień sercowy, ma słabe właściwości moczopędne. Ziele stosuje się wewnętrznie - odwar. Pojawiła się już we wpisie Drzewa cz.10. Dla Słowian była to roślina pod wieloma względami wyjątkowa i nic dziwnego, gdyż jest przedziwna. Nawet pod względem zielarskim – miotła piorunowa ma leczyć nawet raka! Ale nie, nie lecz nią raka. Są lepsze metody. W jednym z testów z biologii mignęły mi też informacje o dobrym działaniu jemioły na układ odpornościowy. Systematyka: jemioła Viscum, gązewnikowate Loranthaceae, sandałowce Santalales, dwuliścienne, okrytonasienne, nasienne. 
A oto rysunek:
roślina, półpasożyt, święta, słowianie, zielnik, miotła piorunowa, dusza zewnętrzna, baldur

Równonoc

20 mar 2016 Brak komentarzy:
roślina, zieleń, pąki, wiosna, kwitnienie; by daria nepriakhina, źródło: magdeleine.co
Dziś równonoc wiosenna - 20 III, 05:30. Zatem w Iranie świętuje się Nou-ruz (nowy rok), święto to wywodzi się z zaratusztrianizmu. Mimo to obchodzą je muzułamnie. Jest to też początek roku według kalendarza rzymskiego. Oprócz tego Jare Gody. Można Marzannę utopić. Ostara to wiccańskie święto wyznaczające początek wiosny. Sięga do tradycji germańskich. W jaki sposób witacie nową porę roku?
  

Jak ozdobić jajka łatwo, tradycyjnie, oryginalnie i ekologicznie?

17 mar 2016 Brak komentarzy:
drapanki, drapane jaja, kraszanki, pisanki, barwniki, wielkanoc, jak ozdobić jajka,
z focus.pl
Ten sposób barwienia ma same zalety. Stosuje go na tyle mało osób, że możecie nim zaskoczyć wszystkich. Jest przy tym bardzo prosty, bo ugotować jajka i posłużyć się ostrym narzędziem umie każdy. Nie potrzebujesz do tego nawet specjalnego wyjścia do sklepu, o ile masz w domu jajka i herbatę/cebulę/cokolwiek. Jak sugerują herbatka i cebulka - nie ma żadnej chemii, nie ma nic, czym moglibyśmy zaszkodzić środowisku. Sposób ten - jest jednym z najstarszych - powstał zanim ludzie wymyślili niezbyt fajne chemikalia. Tradycja wskazuje nieco inne barwniki, ale w końcu jest XXI wiek, tak? Możemy robić drapanki inaczej.
  

Marzanna barwierska

15 mar 2016 Brak komentarzy:
Bylina, kwitnie od czerwca do sierpnia. Ojczyzna: Europa. Występuje w krajach śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Resztki dawnych plantacji zdziczały we Francji, Holandii i Europie środkowej. Barwnik alizaryna służył do farbowania spodni piechoty francuskiej i materiałów na fezy tureckie. W krajach śródziemnomorskich uprawiana od starożytności. By dowiedzieć się więcej o Marzannie zajrzyj do wpisu Słowiańscy bogowie
Kłącze dwuletnie rzadziej trzyletnie wykopuje się w marcu lub kwietniu, albo wrześniu i październiku, suszenie w temperaturze do 40C. Ma swoisty zapach i nieco gorzkawy, ściągający smak.
Hamuje wzrost kamieni nerkowych i pęcherzowych, działa moczopędnie i dezynfekująco, do użytku wewnętrznego w postaci proszku lub odwaru, jako składnik mieszanek ziołowych lub gotowych preparatów przy kamieniach. Substancje czynne w kłączu marzanny rozkładają kamienie i umożliwiają wydalenie ich z moczem, osłabiają napięcie mięśni w okolicy dróg moczowych i ułatwiają wydalanie kamieni. Zewnętrznie stosowana rzadko, przy owrzodzeniach i źle gojących ranach.
rysunki, zielarstwo, rysunek, zielnik, projekt
Marzanna barwierska
Marzanna barwierska, Rubia tinctorum, rodzaj marzanna, rodzina marzannowatych, Rubiaceae, goryczkowce Gentianales, astrowe Asteridae, dwuliścienne, okrytonasienne, nasienne.

Jak przygotować się do Jarych Godów?

13 mar 2016 Brak komentarzy:
Marza, Morena, Morana, topienie, palenie, kukła Marzanny, jare gody, jara pora roku, wiosna, rodzimowierstwo, pogaństwo
To nie jest wpis o tym, jak upiec jakąś potrawę na jare gody, zrobić kukłę Marzanny, by nie zaszkodzić rzece, w której ją utopimy, nie jest też o sprzątaniu. A przynajmniej nie tylko o nim. To mój własny wpis o tym, co zamierzam zrobić przed początkiem jarej pory roku.
  

Jak pisać kontrowersyjne wpisy?

10 mar 2016 Brak komentarzy:
Wspólny post mój i Zosi z Życiowej drogi.

Część Sławomiry

Przez pewien czas na moim blogu nie było nic kontrowersyjnego. Nic nawet nie krytykowałam. Potem walnęłam z grubej rury... 9 rzeczy, po których rozpoznasz turbosłowianina.
9 rzeczy, po których rozpoznasz turbosłowianina, turbosłowianie, turbosłowianizm, słowianie, symbole słowiańskie, historyczne bzdury
Ten wpis nie był idealny, nie bardzo mi jeszcze szło takie pisanie. I dziś napisałabym to inaczej. Ale jestem zadowolona z tego wpisu i nadal się z nim zgadzam. Był to pierwszy wpis tak mocno subiektywny.
Potem udostępnił to fanpejdż My Słowianie i zaczęło się. Wpis ma najwięcej wyświetleń na blogu i w bocznej kolumnie wciąż jest najpopularniejszym postem na blogu. Najwięcej komentarzy, trochę protestów na facebooku i krytyki. Bywa.
  

Jak się bezboleśnie zabić?

8 mar 2016 Brak komentarzy:
popełnienie samobójstwa, śmierć, mgła, dziewczyna z zasłoniętą twarzą, jak łatwo odebrać sobie życie, czy da się zabić prosto i bez bólu; źródło: Unsplash
Wpisałaś w google tę frazę i zajrzałaś tu, szukając informacji, jak popełnić samobójstwo skutecznie i bezboleśnie. Chcesz to zrobić bezboleśnie. Rozumiem. Cierpiałaś zapewne tak, że nie zrozumiałabym nawet wyjaśnienia. Nie chcesz więcej i chcesz to zakończyć. 
Powiem ci prawdę o pozbawieniu się życia.
  

Kruki cz.7

6 mar 2016 Brak komentarzy:
piorun, pioruny, burza, kruk, kruki, symbolika, pogoda, wiatr, ogham, zwierzę mocy
by Nomadic Lass
Teraz może wielki miszmasz wszystkiego, czyli symbolika.
  

Alfabet jedynkowicza

3 mar 2016 Brak komentarzy:
Studencki alfabet zainspirował mnie do napisania własnego alfabetu - licealisty. Niestety, poniosło mnie. Dlatego jest to jedynie alfabet jedynkowicza.
alfabet jedynkowicza, Łódź, liceum, licealista, życie, koper, taki lajf
z www.panoramio.com
Dowiedz się, jak jest w najlepszej szkole w kraju, czego jej uczniowie się boją, a co uwielbiają - poczuj się jak jedynkowicz.
  

Dziewanna wielkokwiatowa

1 mar 2016 Brak komentarzy:
Roślina dwuletnia, lubi cieplejsze rejony, słoneczne zbocza, żwirowiska nadbrzeżne, rumowiska i pastwiska, od nizin po pogórze. Występuje prawie w całej Europie. Kwitnie od lipca do września.
Zbiera się korony kwiatowe z pręcikami, zbiór trwa kilka tygodni, obrywa się codziennie rozwinięte w pełni kwiaty, podczas suchej pogody. Aby uniknąć zbrunatnienia nie ugniatać koron kwiatowych.
Surowiec ma miodowy zapach i smak, zawiera saponiny, śluz, glikozydy flawonowe, ślady cukru i olejku lotnego, Działa wykrztuśnie i łagodząco przy kaszlu, antybiotyki (tak jest napisane w Roślinach leczniczych, ale czy antybiotyk może być produkowany przez roślinę?) w surowcu warunkują jego właściwości przeciwzapalne. Kwiat w formie odwaru skuteczny przy kaszlu, zaflegmieniu dróg oddechowych, chrypce i katarze. W Polsce nie stosuje się. W medycynie ludowej do kąpieli przy guzach krwawniczych odbytnicy i owrzodzeniach podudzia.
A to rysunek:
słowianie, bogini, roślina, zielnik, kwiaty, kwiat, zieleń, żółć
Dziewanna wielkokwiatowa, Verbascum densiflorum, dziewanna, trędownikowate, Scrophuliaceae, jasnotowce, Lamiales, astrowe i dalej jak pozostałe astrowe.
Dziewanna pojawia się też we wpisie Kobiecość, dokładniej w pierwszym rysunku. Co ciekawe, używano kiedyś wódki sporządzanej z kwiecia dziewanny, pachnidła. Czytamy w Sienniku, czyli dziele o ziołach, które cytuję za Ziółkowską: Gdyby się kto bał czarów, pij tę wódkę, a bądź przezpieczen, i tam gdzie rad siadasz, dawszy uchędożyć, pokrop tą wódką, a będą przy tobie dobrzy duchowie ku potwierdzeniu ciebie, tylko ty naprzód w Panu Bogu dufaj, a temu wierz, iż ta wódka ma tę moc, a stanieć się, jakom ci powiedział. Łatwopalną dziewannę stosowano też na wschodzie Słowiańszczyzny do oświetlenia, używając jej odpowiednio spreparowanych, wysuszonych pędów kwiatowych jako pochodni, świec czy łuczywa. Również na zachodzie wysuszonych liści tej rośliny używano jako hubki przy nieceniu ognia metodą ręcznego świdra ogniowego, a także do wytwarzania knotów do świec, które płonąc opalizowały pięknym, tęczowym światłem. By dowiedzieć się więcej o Dziewannie zajrzyj do wpisu Słowiańscy bogowie.